Akıllı Lensler

Akıllı Lens insanların farklı nedenlerle yaşamlarının belirli bir bölümünde maruz kalabildiği tekil değil çoklu odak problemlerinin giderilmesi amacıyla özellikle Katarakt ameliyatlarında kullanılan 3 odaklı göz içi lenslerdir.

Akıllı Lens Tedavisi ile kornea veya göz yapısı Lazer ile Göz Çizdirme operasyonlarına uygun olmayan hastaların yaşadığı göz kırma kusurları giderilerek gözlük kullanmadan uzağı ve yakını net bir şekilde görebilmeleri sağlanır.

İnsanların göz yapısında odaklanma sürecinin %70 in üzerinde kornea tabakası tarafından sağlanırken %30 u doğal göz merceği sayesinde gerçekleşmektedir. Farklı sebeplerle göz yapısında oluşan bozulmalar sonucunda bireyler 40 ila 50 yaşlarında yakını veya uzağı görememe problemi başlar.

Bu problemler yaşandığında akla ilk gelen çözüm gözlük veya lens kullanımı olmaktadır. Bu görme aparatlarını kullanmak istemeyen ve yaşı nedeniyle lazer uygulamaları yapılmaya müsait olmayan hastalarda önerilen tedavi tekniği Akıllı Lens olarak belirtilebilir.

İnsanlarda yaşın ilerlemesi ile en sık yaşanan görme kusurlarından birisi Katarakt problemidir. Kişinin doğal göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi anlamına gelen bu hastalık kişinin önce uzağı net görememesi problemi ile kendini gösterirken zamanla yakını da net görememesi sorununa yol açmaktadır.

Hastalarda yapısı bozulan doğal göz merceğinin cerrahi işlemler ile eritilerek yerine yapay göz içi lens takılması sonucunda Katarakt kalıcı olarak tedavi edilebilir. Bununla birlikte yakını görme problemi yaşayan kişiler de Göz İçi Lens kullanılarak tedavi edilebilmektedir.

Göz İçi Lensler olarak ifade edilen bu tedavi tekniği odak noktasına göre;

 • Tek Odaklı Göz İçi Lens (Monofokal),
 • İki Odaklı Göz İçi Lens (Bifokal),
 • 3 Odaklı Göz İçi Lens (Trifokal),

olarak sınıflandırılmaktadır.

Akıllı Lens olarak da adlandırılan 3 Odaklı Göz İçi Lensler yakın, orta veya uzak mesafeleri görmekte sorun yaşayan hastaların tedavisinde kullanılmaktadır. Kişinin göz içerisine yerleştirildikten sonra ömür boyu kullanım imkanı sunan Akıllı Lensler özel ve esnek bir maddeden üretilmektedir.

Akıllı Lens Tedavisi uygulanan hastalar tüm mesafelerde yaşadıkları görme problemlerinden kurtularak gözlük kullanmak zorunda kalmazlar. Günlük hayat içerisinde gerçekleştirilen rutinler arasında olan televizyon izleme, araba sürme, kitap okuma, bilgisayar veya telefon kullanma gibi aktiviteler bu sayede kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Urartu Göz Merkezi olarak bünyemizde hizmet vermekte olan Uzman Göz Doktorlarından oluşan ekibimiz, FDA tarafından onaylı cihazlarımız ve steril işlem odalarımız sayesinde Akıllı Lens uygulaması dahil olmak üzere Göz Hastalıkları kapsamındaki tüm problemlerin tedavisini başarıyla gerçekleştirmekteyiz.

Uzman Göz Doktorlarımız tarafından gerçekleştirilen operasyonlar sırasında gözün çevre dokularına zarar verilmeden hastanın kornea tabakasına gerekli işlemler uygulanmaktadır. Hastanın yaşadığı rahatsızlık doğrultusunda hassasiyetle şekillendirilen kornea sayesinde kişi gözlük veya lens kullanmaktan kurtulmaktadır.

Sizde yaşadığınız göz kusurlarını tecrübeli ve uzman ekibimiz yardımıyla ortadan kaldırmak, son teknoloji cihazların bulunduğu steril ortamlarda tedavi olmak, yaşadığınız sorunlardan güvenli, konforlu ve hızlı bir tedavi süreciyle kurtularak gözlük kullanımına son vermek için Hemen Bize Ulaşın...

Akıllı Lens Nedir

Akıllı Lens katarakt rahatsızlığı yaşayan özellikle 40 yaş üstü bireylerin tedavi edilerek yakın, orta ve uzak mesafede net bir görüş sahibi olmaları için kullanılan 3 Odaklı Göz İçi Mercek sistemleridir.

3 Odaklı Göz İçi Lens (Trifokal Lens) olarak da ifade edilen Akıllı Lensler kornea veya göz yapısı lazer uygulamaları için uygun görülmeyen miyop, hipermetrop ya da astigmat rahatsızlığı bulunan hastaların tedavisi içinde kullanılabilir.

Geçmişte hastaların yakını ve uzağı net görebilmeleri için katarakt operasyonlarında kullanılan Tek Odaklı Lensler (Monofokal Lens) günümüzde modern teknolojinin sağlık uygulamalarına katkıları sonucu Akıllı Lens (3 Odaklı Lens) halini almıştır.

Akıllı Lenslerin katarakt ameliyatlarında tercih edilmeye başlanması ile birlikte hastaların tedavi sonrası tek bir odak noktası dışında diğer odak noktaları için gözlük kullanmak zorunda kalma durumu ortadan kaldırılmıştır.

Kişinin görüş açısına ve o an odaklanması gereken alana göre esneme özelliği bulunan Akıllı Lensler tüm açılarda ve mesafelerde net bir görüş imkanı sunmaktadır.

Akıllı Lens Kimlere Uygulanır

Akıllı Lensler özellikle 40 yaşını aşmış yakını, uzağı veya ara mesafeleri görme problemi yaşayan kişilere uygulanan Göz Tedavisi yöntemidir. Gözlerine Akıllı Lens uygulanan kişiler hem yakını hem de uzağı net bir şekilde görebilmektedir.

Akıllı Lensler hastanın göz merceği yerine göze yerleştirildikten sonra çıkarılıp değiştirilmesi zorlu bir işlemdir. Bu nedenle uygulama öncesi Uzman Göz Doktoru tarafından yapılan muayene ve tetkiklerle kişinin bu tedavi için uygun olup olmadığı değerlendirilir.

40 yaşından genç bireyler de yaşadıkları göz kusurlarının iyileştirilmesi için Akıllı Lens tedavisine başvurabilir. Bu yaştaki kişiler genellikle lazer uygulamalarını tercih etmektedir. Eğer lazer tedavisi olmaya engel bir durumu görülürse Akıllı Lensler uygulanmaktadır.

Geçmişte Lazerle Göz Tedavisi yaptırmış kişiler de göz içi lenslerinde farklı nedenlerle hasar oluşması sonucunda Akıllı Lens uygulamasına ihtiyaç duyabilir. Ayrıca Katarakt rahatsızlığı bulunan hastalar da Akıllı Lens Tedavisi sonucu yakını ve uzağı net görecek hale gelebilir.

Akıllı Lens Ameliyatı

Akıllı Lens Ameliyatı özellikle Katarakt problemi bulunan hastalarda Tek Odaklı Lensler kullanılarak yapılan operasyonlar yerine Çok Odaklı Lens kullanılarak fakoemülsifikasyon yöntemi ile yapılan bir uygulamadır.

Bununla birlikte Katarakt rahatsızlığı yaşamayan lakin maruz kaldığı göz kırma kusurları nedeniyle gözlük kullanmak zorunda kalan kişilerin gözlüksüz net bir şekilde görebilmesi için de Akıllı Lens Ameliyatı kullanılabilir.

Özellikle 45 yaş üzeri kişiler yaşadıkları miyop, hipermetrop, astigmat gibi göz kusurlarını lazer tedavisi ile iyileştirme imkanı bulamadıkları zaman Akıllı Lens tedavisini tercih etmektedir. Operasyon öncesi hastanın sağlığı ve işlem başarısı için detaylı bir muayene süreci yapılarak hastanın tedaviye uygunluğu her açıdan değerlendirilmektedir.

Urartu Göz Merkezi olarak bizlere İletişim kanallarımızı kullanarak ulaşan veya hastanemizi ziyaret eden hastalardan en sık duyduğumuz;

 • Akıllı Lens Ameliyatı Nasıl Yapılır?
 • Akıllı Lens Ameliyatı Ne Kadar Sürer?
 • Akıllı Lens Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
 • Akıllı Lens Tedavi Sonuçları Kalıcı Mıdır?
 • Akıllı Lens Ameliyat Fiyatları Ne Kadar?

sorularının yanıtlarını yazımızın devamında alabilirsiniz. Yaşadığınız göz kusurlarının tedavisi ile ilgili bilgi almak ve ön muayene için randevu oluşturmak için Hemen Bizi Arayın...

Akıllı Lens Ameliyatı Nasıl Yapılır

Akıllı Lens Ameliyatı Katarakt problemi yaşayan hastaların gözüne Çok Odaklı Lens eklenerek görme bozukluğunun ortadan  kaldırıldığı modern teknoloji Göz Tedavisi tekniğidir. Bu işlem gözlük kullanmak istemeyen lakin Lazer ile Göz Tedavisi olmaya uygun göz ve kornea yapısına sahip olmayan kişilerde de başarılı sonuçlar sunmaktadır.

Gerekli imkanlara sahip Göz Tedavi Merkezinde alanında Uzman Göz Doktorları tarafından gerçekleştirilen Akıllı Lens Ameliyatı (Akıllı Mercek Ameliyatı) sonrası hasta güvenli, konforlu ve başarılı bir tedavi süreciyle arzu ettiği net görüşe kavuşmaktadır.

Akıllı Lens Ameliyatları fakoemülsifikasyon yöntemi kullanılarak yapılır. Tedavi hastanın her bir gözü için farklı günlerde olacak şekilde yaklaşık 10 dakikalık bir işlem süresiyle uygulanır. Operasyon öncesi kullanılan anestezik damla sayesinde hasta herhangi bir ağrı veya sızı hissetmeden süreç tamamlanır.

Akıllı Lens Ameliyatı esnasında hastanın gözü içerisindeki problemli lens alınarak yerine Çok Odaklı Mercek takılır. İşlem sonrası bandajlanan göz 1 gün süreyle bandajlı kalır. Ertesi gün bandaj çıkarılır ve kişi net bir görüşe sahip olur.

Akıllı Lens Ameliyatları konforlu bir uygulama olması sebebiyle işlem sonrası hasta evine gidebilir. İlk uygulama sonrası 2 ila 3 gün beklenip aynı işlem diğer göze yapılarak süreç tamamlanır. Hasta ömür boyu net bir görüşe kavuşmuş olur.

Akıllı Lens Ameliyatı Ne Kadar Sürer

Akıllı Lens Ameliyatı anestezik damla kullanılarak gözün uyuşturulmasından başlayarak hastanın problemine özel olarak hazırlanan 3 Odaklı Lensin göze yerleştirilmesine kadar olan süreci kapsamaktadır. Bu sürecin her bir göz için ortalama 10 dakika olduğunu söyleyebiliriz.

Akıllı Lens Ameliyatı 2 seans olarak planlanmaktadır. Rahatsızlık yaşanan gözlerin birisi tedavi edildikten ortalama 2 ila 3 gün sonra diğer göze de aynı işlemler uygulanarak kişinin gözlük kullanmadan net bir görüşe sahip olması sağlanmaktadır.

Akıllı Lens Ameliyatı Sonrası

Akıllı Lens Tedavisi alanında Uzman Göz Doktorları tarafından klinik şartlarında yapılması halinde güvenli, konforlu ve yüksek başarı oranına sahip bir uygulamadır. Bununla birlikte her sağlık uygulamasında olduğu gibi Akıllı Lens Sonrası da hastanın sağlığı ve tedavinin başarısı için dikkat edilmesi gereken durumlar mevcuttur.

Akıllı Lens Sonrası dikkat edilmesi gereken durumlar arasında;

 • Hasta doktoru tarafından kendisine reçete edilen damla ve ilaçlarını aksatmadan kullanmaya özen göstermelidir.
 • Uygulama sonrası ilk gün tamamlandığında kişi doktoruna ilk kontrol için gelmelidir.
 • 2 ila 3 günlük bir dinlenme sonrası kişi günlük rutinine dönmeye başlayabilir.
 • Tedavi sonrası ilk 5 gün göz suyla temas edilmemeli, yüz yıkanmamalı ve banyo yapılmamalıdır.
 • Hasta işlem sonrası ilk hafta sırt üstü uyumaya çalışmalı, yüz üstü uzanmamalıdır.
 • İlk ay tamamlanana kadar havuz, hamam, sauna gibi enfeksiyona açık ortamlardan uzak durulmalıdır.
 • Uygulama sonrası rutin kontroller olarak ifade edilen 1. Ay ve 6. Ay kontrollerine gelinmelidir.

gösterilebilir.

Akıllı Lens Tedavisinin Kalıcılığı

Akıllı Lens Ameliyatı sonucunda elde edilen net görüş durumu kişinin ömrünün sonuna kadar sahip olacağı kalıcı bir gelişmedir.Bu uygulama esnasında hastanın göz numarası sabitlenecek şekilde yapay ve son teknoloji ürünü 3 Odaklı Akıllı Mercek kişinin gözüne yerleştirilir. Bu tedavi etkisini kişinin ömrünün sonuna kadar devam ettirir.

Akıllı Lens Markaları

Dünya genelinde onlarca Akıllı Lens üreticisi olsa dahi Urartu Göz Merkezi olarak biz gerçekleştirdiğimiz operasyonlarda FDA onaylı 3 Odaklı Mercekleri kullanmaktayız. Uzman Göz Doktorlarımız tarafından üretim aşamasından itibaren araştırılan Akıllı Mercekler kullanarak tedavilerimizin yüksek başarı oranı ile tamamlanmasını sağlıyoruz.

Günümüzde neredeyse tüm sağlık kuruluşları tarafından güvenilen ve çok sık kullanılan Akıllı Lens Markaları arasında Amerikan AMO ve Alcon firmaları ile Alman Zeiss firmasının ürettiği lensler gösterilebilir. Bununla birlikte ülkemizde faaliyet gösteren VSY firması da yüksek kalitede 3 Odaklı Lensler üretebilmektedir.

Akıllı Lens Çeşitleri

Lensler odak sayıları göz önünde bulundurularak sınıflandırılmaktadır. Bu durum Tek Odaklı Lensler, 2 Odaklı Lensler ve 3 Odaklı Lensler olmak üzere 3 çeşit Lens ortaya çıkarmaktadır. Bu Lensler arasında en başarılı ve etkili sonuçları Akıllı Lens veya Akıllı Mercek olarak da ifade edilen 3 Odaklı Lensler vermektedir.

Tek Odaklı Lensler Monofokol Lens olarak da adlandırılan ve tek bir görüş mesafesinde iyileşme imkanı sunan lenslerdir. Bifokal Lens olarak ifade edilen Çift Odaklı Lensler ise hem yakın hem uzak görüş problemini giderebilen özelliğe sahiptir.

Multifokal Lens olarak adlandırılan Akıllı Lensler (3 Odaklı Lensler) ise yakın, orta mesafe ve uzak olmak üzere bir hastanın yaşayabileceği tüm problemlere çözüm sunan, Akıllı Mercek olarak da adlandırılan modern teknoloji tedavi tekniğidir.

Akıllı Lens Kimlere Uygulanmaz

Akıllı Lens görme kusurları yaşayan ve gözlük kullanmak zorunda kalmadan net bir görüşe sahip olmak isteyen reşit her bireye uygulanabilecek bir tedavi yöntemdir. Bununla birlikte tedavi öncesi Uzman Göz Doktoru tarafından yapılan muayene sırasında kişinin operasyon için uygun aday olup olmadığı değerlendirilmektedir.

Akıllı Mercek olarak da ifade edilen Akıllı Lens uygulaması yaptırmaya uygun bulunmayan kişiler ve durumlar arasında;

 • Hastanın göz anatomisinin uygun bulunmaması,
 • Kişinin göz kuruluğu problemi yaşaması,
 • Hastada makula dejenerasyonu bulunması,
 • Kişinin ileri seviyede göz tansiyonu rahatsızlığı yaşaması,
 • Hastada şeker hastalığından kaynaklı diabetik retinopati gözlemlenmesi,
 • Kişide görsel aks ile anatomik aks arası mesafenin 0.4. mm. üzerinde olması,

gösterilebilir.

Akıllı Lens Sonrası Bulanık Görme

Akıllı Lens Operasyonu sonrası diğer tüm göz tedavilerinde olduğu gibi 2 ila 3 günlük bir süreçte bulanık görme durumu yaşanabilir. Kişiden kişiye süresi değişen bu durumun göz tedavilerinde doğal bir sonuç olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Akıllı Lens Operasyonu Sonrası Bulanık Görme durumu kişinin kullandığı ilaçlar ve damlalar ile birlikte en fazla 3 gün içinde geçmekte ve görüş netleşmektedir.

Akıllı Lens Tedavisi

Akıllı Lens veya Akıllı Mercek Tedavisi katarakt problemi bulunan hastalara Tek Odaklı Lens yerine 3 Odaklı Lens uygulayarak gözlük kullanmaya ihtiyaç duymadan net bir görüşe sahip olmalarının sağlandığı Göz Tedavisi yöntemidir.

Bununla birlikte yaşadığı göz kusurları nedeniyle gözlük veya kontakt lens kullanmak istemeyen lakin Lazer ile Göz Tedavisi olmaya uygun durumda görülmeyen kişilerin yaşadığı sorunların giderilmesinde Akıllı Lens Tedavisi kullanılmaktadır.

Akıllı Lens Fiyatları

İnsanlar yaşamlarının bir bölümünde değişik sebeplerle görme bozukluğu yaşayabilir, bu nedenle gözlük kullanmak zorunda kalabilirler. Maruz kaldığı görme kusurlarından kurtulmak için Göz Tedavi Merkezimize ulaşan kişilerden en fazla aldığımız soru Akıllı Lens Fiyatları ne kadar olmaktadır.

Bilinmelidir ki sağlık alanında yapılan uygulamalarda hasta muayene edilmeden bir fiyat belirtmek doğru ve gerçekçi değildir. Göz Tedavi Merkezimizde Uzman Göz Doktorumuz tarafından yapılacak muayene sonucunda tedavi sürecinin nasıl olacağı ve ücreti hastaya net olarak belirtilebilir.

Akıllı Lens Fiyatları 2023 yılında farklılığa yol açan hususlar arasında;

 • Hastanın genetik yapısı ve yaşı,
 • Kişinin yaşadığı görme kusuru çeşidi ve numarası,
 • Hastanın göz merceği yapısı,
 • Tedavi esnasında kullanılacak Akıllı Lens Markası,
 • Uygulamayı gerçekleştirecek göz doktoru ve merkezin tecrübesi,

gösterilebilir.

Sizde gözlük kullanmaktan sıkıldıysanız, hayal ettiğiniz konfora ve sağlığınıza güvenli, hızlı ve başarılı bir tedavi süreciyle ulaşmak için Hemen Bizi Arayın...Akıllı Lensler
Urartu Göz Merkezi