Hacamat Tedavisi

Hacamat genellikle Çin tıbbı ile ilişkilendirilse de, Hacamat Eski Mısır ve Yunanistan'da ve ayrıca Ortaçağ Avrupa'sında da uygulanıyordu. Hacamattan ilk olarak Mısır'dan 3.000 yıl öncesine dayanan tıbbi bir metin olan Ebers Papirüsü'nde bahsedilmiştir. Hacamatlamaya olan mevcut ilgi, Batı'da artık geleneksel Çin tıbbi uygulamalarına gösterilen ilgiyle ilgilidir.
 
Hacamat, cilde yerleştirildiğinde hafif bir vakum oluşturmak için küçük kaplar kullanmayı içerir. Vakum derinin bir bölümünü bardağa çeker. Geleneksel Çin tıbbında bambu kısımlarından yapılan kaplar kullanılır, ancak günümüzde daha geniş bir yelpazede kaplar kullanılmaktadır.
 

Hacamat Nasıl Uygulanır ?

 
Hacamatın amacı cilt yüzeyine daha fazla kan çekmektir. Bu, genellikle ısıtılmış hava aracılığıyla kabın içinde kısmi bir vakum oluşturarak ve ardından kabı cilt üzerine yerleştirerek elde edilir. Hava soğudukça ve büzüştükçe, deri bardağa doğru çekilir. Bardak genellikle beş ila on dakika arasında bırakılır ve ardından çıkarılır. Dokunun yukarı çekildiği ciltte belirgin bir kırmızı daire kalacaktır. Bu, birkaç gün içinde kaybolacaktır.
Geleneksel hacamat işlemine başlarken, altı açık bir cam küreye ışıklı bir pamuk parçası kısaca sokulur. Bu, kürenin içindeki havayı hızla ısıtır ve ardından bardağın açık ucu deneğin vücuduna yerleştirilir. Başka bir yaklaşım, terapistin bir pompa mekanizması aracılığıyla havayı çıkarmasına izin veren plastik kaplar kullanmaktır. Bu, bardağa ne kadar doku çekileceği konusunda daha fazla kontrol sağlar. Bazı durumlarda, fincanın etkilenen bölge üzerinde kolayca hareket ettirilebilmesi için cilde yağ masaj yapılır. Yağ ayrıca kap için daha iyi bir sızdırmazlık oluşturmaya yardımcı olur.
 

Hacamat Çeşitleri Nelerdir ? 

 
Yıllar boyunca, birkaç farklı kupa çekme türü gelişmiştir. Bazı açılardan, sıvıların ve enerjinin normal ve sağlıklı dağılımını sağlamak için vücudun basınç noktalarını uyardığına inanılan hacamat akupunkturu taklit eder. Aromatik yağlar bazen ek etki için kupa bardağında kullanılır.
Kuru hacamat muhtemelen en sık kullanılan yöntemdir. Bardağı doğrudan ısıtarak veya açık ucunu bir aleve yakın tutarak fincanda hafif bir vakum yaratılacaktır. Bardak cilde yerleştirildikten sonra, serinletici hava cildi yukarı doğru çeker.
Hacamat aynı zamanda hacamat olarak da adlandırılır. Beş dakikaya kadar kuru hacamat kullandıktan sonra, terapist bölgede küçük kesiler yapacaktır. Kap bir kez daha hazırlanır ve etkilenen bölgeye uygulanır. Kan, vakumda vücuttan çekilecektir.
Masajla hacamat (aynı zamanda süzülerek hacamat olarak da bilinir), hem masajı hem de hacamatı birleştirmek için kupanın sırt gibi etkilenen bölge üzerinde hareket ettirilmesini içerir, bu etkili bir şekilde miyofasyal salınıma neden olur.
İğne çukurluğu, kap ile birlikte akupunktur iğnelerini kullanır. Akupunktur iğnesi önce alttaki dokuya yerleştirilecek ve hemen ardından iğnenin üzerine kap yerleştirilecektir.
Ateşte hacamat , uygulayıcının metil ispirtoya batırılmış bir pamuk top kullanmasını ve ardından bardağın içindeki havayı ısıtmak için ateşe vermesini gerektirir. Bardağın içindeki oksijen tüketildikçe vakum oluşur.
Silikon çukurlaştırmada esnek, silikon kaplar kullanılır. Bu yöntemin genellikle hacamata eşlik eden morlukları ortadan kaldırdığı veya en azından azalttığı bulunmuştur.

Hacamatın Sağlığa Faydaları Nelerdir ?

 
Hacamatın faydaları aslında 'cilt derinliğinde' değildir, bunun yerine vücudun dört inçlik kısmına kadar uzanır. Hacamat hem fiziksel hem de zihinsel faydalar sağlar:
  •  Hacamat, vücudun kanını cilt yüzeyine yaklaştırır ve bunun genel olarak dolaşımı arttırdığı düşünülür.
  • Hacamat sırasında gergin, ağrılı kaslar gevşetilerek kas liflerinin iyileşmesine ve gevşemesine yardımcı olur.
  •  Ameliyat sonrası skar dokusu ve yapışıklıklar, hareket sırasında gerilen doku çekildiği için ağrılı olabilir. Hacamat, bu dokuları yumuşatmaya ve onları daha esnek ve esnek hale getirerek ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Hacamat, lenf sıvısının vücutta daha etkili bir şekilde hareket etmesine yardımcı olarak bağışıklık sistemini destekler ve güçlendirir.
  • Depresif veya endişeli kişiler, kupa masajından sonra genellikle çok daha rahat ve pozitif hissederler.
  • Hacamatın ayrıca soğuk algınlığı, astım, alerji veya bronşit gibi solunum rahatsızlıklarından muzdarip olanlar için de faydalı olduğu düşünülmektedir.

 Hacamat Tedavisi
Urartu Göz Merkezi