Saç Güçlendirme

Saç dökülmesi genellikle bir erkek sorunu olarak bilinse de, aslında kadınlarda da sık görülen ve oldukça motivasyon kırıcı bir durumdur. Saç dökülmesinin birçok nedeni vardır (hormonlar, genetik, stres, vitamin ve mineral eksiklikleri, saç boyası gibi kimyasallar). Belirli bir neden bulunursa, hasta buna göre tedavi edilir, ancak ne yazık ki çoğu hastada testler belirli bir neden ortaya koymaz. Bu durumda saçı güçlendirmeye yönelik tedavi verilir. Saçları güçlendirmek için dahilen alınabilecek veya saça uygulanabilecek birçok ilaç ve şampuan vardır. Bu ilaçların düzenli kullanımı, saçı beslemek ve güçlendirmek için gereken maddeleri sağlayarak saç dökülmesini azaltabilir.

Saç foliküllerini güçlendirmek için bir başka tedavi de özel olarak hazırlanmış saç kokteyllerinin foliküllere enjekte edilmesidir. Bu kokteyller saçı besleyen ve güçlendiren bileşenler bakımından zengindir. Düzenli aralıklarla kafa derisine enjekte edilirler.

 

Bir diğer yöntem ise PRP uygulamasıdır. Bu, kişinin kendi kanından trombosit hücrelerinin izole edildiği ve saç folikülüne enjekte edildiği bir işlemdir. Trombositlerdeki granüllerden salınan büyüme hormonları, enjekte edilen bölgede onarım sürecini başlatır. Bu iki tedavinin (kokteyl ve PRP) kombinasyonu oldukça tercih edilen ve faydalı bir tedavi seçeneğidir.

 

Erkekler için saç geliştirme, saç dökülmesi ve seyrelmesi sorunu olan birçok kişi için önemlidir. Saç ekimi, ilaç tedavileri ve lazer tedavileri erkekler için saç geliştirme için yaygın seçeneklerdir ve Urartu Tıp Merkezi erkekler için özel saç geliştirme çözümleri sunar.

 

Saç güçlendirme tedavileri hakkında daha fazla bilgi almak veya randevu almak için Urartu Tıp Merkezi ile  ile iletişime geçin. Saçlarınızı canlandırmak için Urartu Tıp Merkezi’ni seçin.

 

 

Saç Güçlendirme Nedir

Saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. En yaygın nedenler arasında erkeklik hormonları (testosteron), hormonal bozukluklar, genetik yatkınlık, stres, saç rengi, kimyasallar, beslenme bozuklukları ve vitamin eksiklikleri yer alır. Saç dökülmeniz veya saç incelmeniz varsa, saç dökülmenizin nedenini araştırmak için mutlaka bir doktora danışmalısınız. Testler ve kan tahlillerinin sonuçları, tedavinin nedene uygun olduğunu gösterirse, saçlarınız güçlenecek ve saç dökülmesi azalacaktır.

Saç, saç kökü ve saç telinden oluşur. Saçın asıl yaşayan ve büyüyen kısmı saç köküdür. Canlı hücreler bu kök bölgesinde bulunur ve derinin alt katmanlarında yer alır.

Ayrıca, canlı hücrelere ulaşılarak saç kökü güçlendirilebilir ve saçın daha kalın ve yoğun görünmesi sağlanabilir. Sürekli enjeksiyonlar saç köklerine ulaşarak saçın daha güçlü ve görünür olmasını sağlayabilir.

 

 

Saç Güçlendirmek için Ne Yapmalı

Güçlü saçlar için neler yapabileceğinizi soruyorsanız, saç köklerinin güçlenmesinde en önemli faktörün beslenme olduğunu bilmelisiniz. Saçınızın ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri gıdalardan almak zamanla onu güçlendirebilir. Özellikle protein bazlı gıdalar omega-3, B12 ve D vitamini açısından zengindir. Bu vitaminler açısından zengin hayvansal protein tüketmek saçı besleyebilir.

 

Zayıf saç köklerini güçlendirmek için bir dizi uygulama yapılabilir. Saç kökleri yeterince beslenmediğinde canlılıklarını kaybederler. Cilde masaj yapmak küskün saç köklerini canlandırabilir. Kirleri temizlemek için saça masaj yapmak özellikle şampuanlama sırasında önemlidir. Saçta kullanılan ürünler, zayıflamış cildi aşırı dövmekten kaçınmak için yumuşak hareketlerle uygulanmalıdır. Saçın doğal yapısına ve ihtiyaçlarına uygun ürünlerin seçilmesi uzun vadede saç köklerini güçlendirecektir.

 

 

Saç Güçlendirme Erkek

Yaşa bağlı saç dökülmesini durdurmak mümkün olmasa da, süreci yavaşlatabilecek tedaviler ve çözümler vardır. Bir dizi takviye ve bakım ürününe yatırım yapmadan önce, saç dökülmesini önlemede ve tedavi etmede neyin etkili olduğunu öğrenin.

 

Androgenetik alopesi olarak da bilinen erkek tipi kellik, 50 yaşın üzerindeki tüm erkeklerin yarısından fazlasını etkileyen kalıtsal bir durumdur. Aile geçmişiniz olsun ya da olmasın, çeşitli yöntemler, uygulamalar ve bakım teknikleri kullanarak her yaşta saçınızın sağlığını koruyabilir ve bakımını yapabilirsiniz. İşte saç dökülmesine karşı çözümlerden bazıları.

 

 

Saç Güçlendirme Tedavisi

Saç geliştirme uygulamaları için birçok tedavi mevcut olmakla birlikte, saç mezoterapisi ve saç PRP uygulamaları tatmin edici sonuçlar ve kısa süreli sonuçlar gördüğümüz uygulamalardır.

Saç PRP uygulaması, hastadan alınan kanın özel bir santrifüj işleminden geçirilerek yeniden enjekte edilmesi ve plazma açısından yoğunlaştırılmasını içerir. Hastanın kendi kanı kullanıldığı için herhangi bir yan etkisi yoktur. İşlem saç dökülmesinin olduğu bölgeye mini enjeksiyonlar şeklinde lokal olarak yapılır. Prosedür güvenilir ve konforludur.

Saç geliştirme ile ilgili olarak, bir başka tedavi seçeneği de saç mezoterapisidir. Mezoterapi vitaminler, mineraller ve amino asitler gibi çeşitli bileşenlerden oluşan bir kokteyldir. Mezoterapi prosedüründe, hazırlanan bu içerik kafa derisine enjekte edilir. İşlem ince özel bir iğne veya mezogun adı verilen özel bir alet kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bu özel karışıma anestezik maddeler de eklenerek saç mezoterapisi rahat ve neredeyse ağrısız bir işlem haline getirilir.

 

Saç Güçlendirme Nasıl Yapılır

Saç dökülmesi ve seyrelmesi öncelikle erkekleri etkileyen ancak kadınları da etkileyen ve birçok kişiyi mutsuz eden sağlık sorunlarıdır. Genetik, beslenme, yaşam koşulları ve çevresel nedenlere bağlı olarak saç dökülmesi sorunu yaş ilerledikçe hızlanmaktadır.

Bu uygulamaları mezoterapi jenerik adı altında değerlendirmek daha uygundur. Bunun nedeni, derinin hemen altında, saç kökünün derinliklerine uygulanmalarıdır. Saç güçlendirmenin temel amaçları saç folikülünü güçlendirerek saç dökülmesini azaltmak ve uyku fazındaki saçları uyandırarak saç sayısını artırmaktır. Bu amaçla saçlı deriye PRP (poliplatelet plazma), vitamin aşıları ve keratin kırışıklık tedavisi implantları uygulanır.

 

Saç Güçlendirme PRP

PRP saç tedavisi, zayıf ve cansız saçları güçlendirmek, saç dökülmesini azaltmak ve durdurmak, kepek ve yağlı saç sorunlarını çözmek için uygulanan bir tedavidir.

PRP uygulaması ortalama 30 dakika sürer ve hasta uygulama sonrasında günlük rutinine devam edebilir. Uygulamadan birkaç hafta sonra saç dökülmesi gözle görülür şekilde azalır, saçlar güçlenir ve yeniden çıkmaya başlar; tedavi iki haftada bir yenilenirse üç ay sonra istenilen sonuçlara ulaşılır; tedavi yılda bir tekrarlanırsa elde edilen sonuçlar ömür boyu sürer; tedavi yılda bir tekrarlanırsa sonuçlar ömür boyu sürer.

PRP (trombositten zengin plazma) yöntemi; büyüme faktörleri içeren kanın proteinden zengin bir bileşeninin kullanılması mantığına dayanır. Bu madde cilt ve saçın yenilenmesinde etkilidir.

Prp tedavisi gören kişiden yaklaşık 10 cc kan alınır. Bu kan daha sonra özel bir makinede santrifüj edilerek alyuvar kısmı plazma kısmından ayrılır. Kanın içindeki akyuvar, trombosit ve trombositlerin içerdiği büyüme faktörleri çok ince bir iğne kullanılarak incelmiş ya da saçsız bölgelere enjekte edilir. Uygulamanın mantığı doku ve hücre yenilenmesi üzerine kuruludur. Toplam tedavi süresi 30 dakikadır. Bu işlem ağrısızdır ve iz bırakmaz.Saç Güçlendirme
Urartu Göz Merkezi