Mantar Hastalığı Tedavisi

İnsanlarda yaygın olarak görülen mantar enfeksiyonları bir tür bulaşıcı hastalıktır. Mantarlar, küf ve küf mantarı gibi küçük organizmalardır. Diğer birçok mikroorganizma gibi yararlı ve zararlı türleri vardır. Doğada her yerde bulunan bu mantarlar, belirli koşullar altında ciltte kaşıntı, kızarıklık ve iltihaplanmaya neden olabilir. Tedavi edilmediği takdirde çeşitli ciddi komplikasyonlara yol açabilen mantar enfeksiyonlarının tedavisi ilaç tedavisi ile yapılmaktadır. Mantar enfeksiyonları nedir sorusunun yanıtları için makalenin devamına bakınız.

 

 

Mantar Hastalığı Nedir

Bulaşıcı bir hastalık olan mikozis fungoides, tek hücreli bir mantardan kaynaklanır ve ciltte kızarıklık, kaşıntı, iltihaplanma ve şişmeye neden olur. Farklı mantar türleri vücudun farklı bölgelerinde bu belirtilere neden olur. Enfeksiyonlar, mantar türlerinin el, ayak, yüz, vücut ve kafa derisi üzerinde büyümesinden kaynaklanır. Başlangıçta net sınırlara sahip gibi görünen cilt anormallikleri, mantar vücudun farklı bölgelerini etkiledikçe zamanla yayılabilir. Mantar, çevresindeki bölgeye veya vücudun tamamen farklı bir bölümüne yayılarak o bölgede iltihaplanmaya neden olabilir. Mantar enfeksiyonları çoğunlukla ayaklar, tırnaklar, kasıklar, vajina ve saç dahil olmak üzere ciltte görülür. Ancak nadiren dil veya lenf düğümleri de enfekte olabilir.

 

 

Mantar Hastalığı Neden Oluşur

Çevresel faktörler mantarın vücutta oluşumunu etkiler. Hastalık ayrıca nemli ve sıcak bölgelerde daha hızlı ve kolay yayılır. Eğer bir kişi böyle bir ortamda bulunmak zorundaysa, hastalığa yakalanma olasılığı artabilir.

Çoğu insanın zaman zaman temas edebileceği mantarlar ilk temasta bulaşmayabilir. Genellikle vücutta mantarların gelişmesine yol açan faktörler şunlardır

 • Azalmış bağışıklık
 • Uzun süreli antibiyotik kullanımı
 • Obezite
 • Diabetes mellitus
 • Uzun süreli ayakkabı aşınması
 • Cilt bakım ürünleri
 • Dar kıyafet seçimleri
 • Hamilelik süresi
 • Nemli çoraplarla uzun süreli temas

 

 

Mantar Hastalığı Belirtisi

Mantar enfeksiyonlarının belirtileri oluştukları bölgeye göre değişir. Mantar enfeksiyonunun ana belirtileri genellikle kafa derisinde, tırnaklarda, vajinada, kasıklarda ve uzuvlarda görülür:

 • Renk ve doku değişiklikleri
 • Kızarıklık ve şişlik
 • Kaşıntı
 • Tahriş
 • Akıntı

 

Mantar Hastalığı Çeşitleri

Etkilenen bölgeye ve semptomlara bağlı olarak farklı mantar türleri vardır:

Tırnak Mantarı (Onikomikoz): Onikomikoz belirtileri çoğunlukla ayak tırnaklarında görülür. Mantar tırnağın ucundan geniş bir alana yayılarak tırnağın kalınlaşmasına ve renginin solmasına neden olur. Onikomikoz beyaz veya sarı görünür ve asimetrik bir şekle sahiptir. Tırnaklar hızla yarılır ve deforme olur. Onikomikoz genellikle ayak başparmağında bulunur ve zamanla diğer tırnaklara ve ellere yayılabilir.

Tırnak mantarı erken evrelerde herhangi bir belirtiye neden olmaz, ancak ilerleyen evrelerde ağrıya neden olabilir ve kişinin hareketini kısıtlayabilir. Belirtiler özellikle gün içinde uzun süre kapalı ayakkabı giyilmesi durumunda şiddetli olabilir.

Ayak Mantarı:  Atlet ayağı olarak da bilinen ayak mantarı, en yaygın mantar enfeksiyonlarından biridir. Genellikle deride iltihaplanma, kaşıntı ve soyulma ile karakterizedir. Kuru, kalınlaşmış ve çatlamış ayak tabanı, dördüncü ve beşinci ayak parmaklarının nemli görünümü. İltihaplanmaya bağlı koku, ağrılı deri çatlaması ve giderek kabarma ilerleyen dönemde ayak mantarı belirtilerinden bazılarıdır.

Ayak mantarı gençlerde daha sık görülür ve yüzme havuzları gibi ortak alanların kullanılması veya uzun süre kapalı ayakkabı giyilmesi durumunda ortaya çıkar. Atlet ayağı nemli ve sıcak bölgelerde daha yaygındır ve bir tür egzama olan püstüloza yol açabilir.

Kasık Mantarı Enfeksiyonu: Erkeklerde kasık mantarı enfeksiyonu bu bölgede kaşıntı, kızarıklık ve yanma hissine neden olur. Kasıkları etkileyen mantar tek taraflı veya iki taraflı olabilir ve bazı durumlarda genital bölgeye yayılabilir. Kasık mikozu genellikle atlet ayağı gibi vücudun diğer bölgelerinde görülen mantar türleriyle ilişkilidir.

Vajinal Mikoz (Kandidiyazis): Kadınlarda vajinal mikoz çok yaygın bir enfeksiyondur. Genellikle vajina ve vulvada bulunan yararlı mantar ve bakterilerin değişime uğraması sonucu Candida olarak da bilinen maya mantarlarının kontrolsüz bir şekilde büyümesiyle sonuçlanır.

Bir kadının günlük hayatını olumsuz etkileyen şiddetli kaşıntılı bir durum olan vajinal mantar, tedavi edilmediği takdirde cinsel organın diğer kısımlarına da yayılabilir.

Vücut Mantarı (Tinea Corporis): Bu mantar türü vücudun herhangi bir bölgesini enfekte edebilir. Genellikle dairesel kırmızı lekeler şeklinde görülür. Bu halkalar başlangıçta küçük alanlarda görülür ancak giderek daha büyük ve iltihaplı hale gelebilir. Lekeler ve kızarıklığa genellikle kaşıntı ve soyulma eşlik eder. Çoğu hastada mantar enfeksiyonları ayaklarda ve kasıklarda da görülür.

Vücut mantarının yaygın bir alt türü pityriasis versicolor'dur. Bu mantar enfeksiyonu Malassezia mantarlarının kontrolsüz büyümesinden kaynaklanır ve genellikle göğüs, sırt, kalça ve kolları etkiler. Kaşıntılı bölgelerde kırmızı, pembe veya kahverengi halkalar görülür.

Saç Mantarı (Tinea Capitis): kafa derisinde oluşan bir mantar türüdür. Saç mantarı saçın yanı sıra kafa derisini de etkiler. Kafa derisinin bazı kısımlarında saçların büyümesini engelleyebilir ve saç dökülmesine neden olabilir. Boyutları değişir, ancak genellikle dairesel bir şekilde yayılırlar. Bu bölgelerde kızarıklık, kaşıntı, iltihaplanma, kepeklenme, saç kırılması ve saç dökülmesi meydana gelebilir. Mantar hem kafa derisini hem de saçı enfekte etmesine rağmen görünür bir belirti olmayabilir.

Tinea capitis çocuklarda yetişkinlerden daha yaygındır ve özellikle okul dersleri sırasında yaygın olabilir.

 

 

Mantar Hastalığı Nasıl Geçer

Hastalığın türüne, etkilerine ve başlangıç bölgesine bağlı olarak uzman tedavi sürecini planlayacaktır. Çoğu durumda, tedavi ilaçları ve kremleri içerir. İleri vakalarda hastalığı tedavi etmek için kremler, ilaçlar, losyonlar ve pomatlardan oluşan bir kombinasyon kullanılır.

Doktor tarafından gerekli görüldüğü takdirde antifungal ilaçlar da kullanılabilir. Bu ilaçlar kremler, losyonlar, şampuanlar, tabletler, tozlar ve spreyler şeklinde olabilir. İlaçların zamanlaması ve dozu hastalığın türüne ve etkisine göre doktor tarafından belirlenir.

İlaçların zamanında ve düzenli kullanılması iyileşme ve başarılı bir tedavi için önemlidir. Hastalığın türüne göre doktor tarafından belirlenen tedavi yöntemi uygulanır.

Hastalık tedavi edilmezse ve tedavi gecikirse enfeksiyon artabilir ya da vücudun farklı bölgelerine yayılabilir. Bu gibi durumlar kronikleşirken, tedavisi de daha zor olmaktadır.

Hastalık belirtileri ortaya çıktığında tedavinin sağlanması kişinin sağlığı ve yaşam kalitesi açısından önemlidir. Belirtilerden herhangi biri mevcutsa, kişi bir doktor tarafından görülmeli ve tedavi edilmelidir.

 

 

Mantar Hastalığı Bulaşıcı Mı

Mantar hastalıkları doğrudan deri teması veya nesnelerin paylaşılması yoluyla bulaşır. Bazı mantar türleri özellikle bulaşıcıdır ve kalabalık bir ortamda birden fazla kişiyi enfekte ederek bir salgına dönüşebilir. Çocuklarda mantar enfeksiyonları okul ortamında hızla yayılabilir. Ayakkabı, terlik, havlu, peçete, nevresim, giysi ve çorap gibi eşyaların yanı sıra yüzme havuzları, hamamlar, saunalar, banyolar, otel odaları ve yüzme plajları gibi ortak kullanım alanları mantarın başkalarına bulaşarak yayılmasına neden olabilir. Mantar topraktan da bulaşabilir. Mantar insandan insana ve hayvandan hayvana da bulaşabilir. Bu mantar türü hayvanların derisinde tüy dökülmesi ile karakterizedir. Tedavi edilmediği takdirde insanlara da bulaşabilir. Bu durumda belirtiler insanlarda daha şiddetli olabilir.Mantar Hastalığı Tedavisi
Urartu Göz Merkezi