Excimer Lazer

Excimer Lazer uygulamaları insan hayatının belirli bir sürecinde ortaya çıkabilen göz kusurlarının (miyop, astigmat, hipermetrop gibi) iyileştirilmesi için kullanılan göz hastalığı tedavisi yöntemidir.

Dünyada uzun yıllardır uygulanan Excimer Lazer yöntemleri ülkemizde de yetkin sağlık kuruluşları tarafından gözde kırma kusurlarının tedavisinde başarıyla kullanılmaya başlanmıştır. Bu uygulama sonucunda kişiler kullanmak zorunda kaldıkları gözlük ve lenslerden ömür boyu kurtulabilmektedir.

Excimer Lazer teknolojisinin kullanıma girmesi ile birlikte Lazerle Göz Ameliyatları devrim niteliğinde gelişmeler yaşanmış, gözünde kırma problemleri yaşanan kişiler için güvenli, konforlu, öngörülebilir ve etkin sonuçlara sahip bir tedavi haline gelmiştir.

Halk arasında Göz Çizdirme olarak da ifade edilen Excimer Lazer kişiden kişiye farklı teknikler kullanılarak uygulanabilen geniş çerçeveye sahip bir tedavi yöntemidir. Bununla birlikte en sık tercih edilen yöntemler arasında Lasik ve PRK gösterilebilir.

Excimer Lazer Tedavisi sırasında uygun yapıdaki lazer ışınları ile insan gözünün en ön kısmında bulunan saydam tabaka olan kornea yeniden şekillendirilerek kişinin yaşadığı göz kusuru ortadan kaldırılmaktadır.

Excimer Lazer Tedavisi ile yapılan uygulamalarda;

 • Kornea düzleştirilerek Miyop,
 • Kornea yüzeyi dikleştirilerek Hipermetrop,
 • Kornea yapısındaki asimetriler giderilerek Astigmat,

tedavi edilmektedir.

Urartu Göz Merkezi olarak bünyemizde hizmet vermekte olan Uzman Göz Doktorlarından oluşan ekibimiz, FDA tarafından onaylı cihazlarımız ve steril işlem odalarımız sayesinde Excimer Lazer Tedavisi dahil olmak üzere Göz Hastalıkları kapsamındaki tüm problemlerin tedavisini başarıyla gerçekleştirmekteyiz.

Uzman Göz Doktorlarımız tarafından gerçekleştirilen operasyonlar sırasında çevre dokulara zarar verilmeden hastanın kornea tabakasına gerekli işlemler uygulanmaktadır. Hastanın yaşadığı rahatsızlık doğrultusunda hassasiyetle şekillendirilen kornea sayesinde kişi gözlük veya lens kullanmaktan kurtulmaktadır.

Excimer Lazer uygulamaları her ne kadar Excimer Lazer Cihazı tarafından yapılıyor gibi bilinse dahi süreçte göz doktorunun tecrübesi çok önemlidir. Cihazın tüm hassas ayarları Uzman Göz Doktoru tarafından yapılmakta, hastaya en uygun teknik muayene sırasında tespit edilerek uygulanmaktadır.

Bununla birlikte Urartu Göz Merkezinde kullanılan son teknoloji Excimer Lazer Cihazları operasyon sırasında hastanın göz hareketlerini izleyerek lazer ışınlarının hedefte tutarlar. Bu özellik Excimer Lazer kullanılarak yapılan Göz Çizdirme Ameliyatı sonuçlarını yüksek başarı oranına sahip tedavi yöntemleri haline getirmektedir.

Sizde yaşadığınız göz kusurlarını tecrübeli ve uzman ekibimiz yardımıyla ortadan kaldırmak, son teknoloji cihazların bulunduğu steril ortamlarda tedavi olmak, yaşadığınız sorunlardan güvenli, konforlu ve hızlı bir tedavi süreciyle kurtularak gözlük veya lens kullanımına son vermek için Hemen Bize Ulaşın...

Excimer Lazer Nedir ?

Miyop, Hipermetrop veya Astigmat gibi göz kusurları bulunan kişilerin yaşadıkları sorunun giderilmesi için gözün en ön kısmındaki kornea tabakasının şeklinin kişinin ihtiyacına göre özel olarak lazer ile düzeltildiği tedavi yöntemi Excimer Lazer olarak ifade edilmektedir.

Halk arasında Göz Çizdirme olarak da bilinen Excimer Lazer uygulamalarında Uzman Göz Doktoru kontrolünde 193 nanometre dalga boyuna sahip ultraviyole ışınları kullanılarak hastanın korneasına doğru şekilde müdahale edilmektedir.

Bununla birlikte Göz Çizdirme tabiri Excimer Lazer uygulamalarında yapılan işlemleri birebir karşılamamaktadır. Geçmiş yıllarda kullanılan Göz Çizdirme teknikleri günümüz teknolojisi ile birlikte yerini Excimer Lazer uygulamalarına bırakmıştır.

Excimer Lazer Kimlere Uygulanır

Gözlerinde kırma kusurları bulunan ve yaşadığı bu problem nedeniyle gözlük veya lens kullanmak zorunda kalan bireyler Excimer Lazer uygulamaları ile bu sorundan tamamen kurtulmak için Göz Tedavi Merkezimize ulaşmaktadır.

Excimer Lazer Tedavisi olmak için merkezimize ulaşan ve;

 • 18 yaşını doldurmuş,
 • Son 1 yılda göz derecesi 0.75 dereceden fazla değişmemiş,
 • -10 dereceye kadar Miyop / 6 dereceye kadar Astigmat / +6 dereceye kadar Hipermetrop olan,
 • Kornea tabakası yeterli kalınlıkta ve sağlam dokuda olan,
 • Gözlerinde başka bir hastalık bulunmayan,

kişiler Uzman Göz Doktorumuz tarafından yapılan tetkikler sonucunda herhangi bir engel görülmemesi halinde Excimer Lazer tedavisi yaptırabilir.

Urartu Göz Merkezinde Uzman Göz Doktorları tarafından yapılan Excimer Lazer tedavisi sonrasında sağlıklı ve net bir görüşe kavuşabilir, özgürlüğünüzü kısıtlayan gözlük veya lens gibi aparatları kullanmaktan ömür boyu kurtulabilirsiniz.

Excimer Lazer Öncesi Yapılması Gereken Tetkikler

Excimer Lazer Ameliyatı öncesi klinik şartlarında Uzman Göz Doktoru tarafından yapılan muayene ve istenen tetkikler sonucunda hastanın tedaviye uygunluğu, en doğru tedavi tekniği ve hastanın var olan rahatsızlık durumu net olarak tespit edilmektedir.

Excimer Lazer Öncesi yapılan işlemler arasında;

 • Kişinin genel sağlık durumu değerlendirilir.
 • Hasta detaylı göz muayenesinden geçirilerek yaşadığı göz kusuru ve göz numarası net bir şekilde tespit edilir.
 • Kornea topografisi çekilerek korneanın şekli hakkında detaylı bilgi alınır.
 • Pakimetri ölçümü ile kornea kalınlığı belirlenir.

gösterilebilir.

Tüm bu veriler ışığında Uzman Göz Doktoru hasta için en uygun Excimer Lazer yönteminin hangisi olacağına hatta kişinin Excimer Lazer uygulamasına uygun olup olmadığına karar verir. Elde edilen bilgiler hasta ile paylaşılır.

Excimer Lazer Nasıl Yapılır ?

Excimer Lazer Operasyonları modern teknolojinin tüm imkanlarının kullanıldığı oldukça pratik, güvenli ve konforlu ameliyatlardır. Uygulama sırasında ileri teknoloji ile geliştirilmiş lazer cihazları kullanılarak korneada problem yaşanan noktalarda gerekli düzenlemeler yapılmaktadır.

Korneanın kırma gücü yeterli hale getirilerek yaşana görme bozukluğunun ortadan kaldırılmasının amaçlandığı Excimer Lazer Ameliyatı Uzman Göz Doktorları tarafından klinik şartlarında yapılması halinde güvenli, konforlu ve başarılı bir tedavi yöntemidir.

Excimer Lazer Ameliyatı Nasıl Yapılır sorusunu basamaklar halinde;

 • İşlem öncesi herhangi bir anestezi türü, iğne, narkoz kullanılmaz. Hastanın gözüne damlatılan damla sayesinde işlem bölgesinde yeterli uyuşma sağlanır.
 • Excimer Lazer Ameliyatı Uzman Göz Doktoru tarafından Excimer Lazer Cihazı ayarlarının sizin yaşadığınız probleme özel olarak ayarlaması ve kontrol etmesi ile korneanıza yapılan ortalama 1 dakikalık müdahale ile tamamlanır.
 • Excimer Lazer Tedavisi sırasında hasta kendisinde olur, hatta doktoru ile konuşup süreç ile ilgili bilgi alabilir.
 • İşlem sırasında hastanın gözünü oynatması veya kendisini anlık hareket ettirmesi halinde dahi yüksek duyarlı göz takip sistemine sahip Excimer Lazer Cihazı süreci hatasız olarak gerçekleştirir.
 • Ortalama her göz için 1 ila 2 dakika süren uygulama sürecini hazırlık evresini de katarak 5 dakika gibi düşünebilirsiniz. Yani 2 göze yapılan uygulamalar 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır.

şeklinde açıklayabiliriz.

Excimer Lazer Sonrası

Excimer Lazer Ameliyatı Uzman Göz Doktoru kontrolünde güvenli ve hızlı bir süreçle yapılan yüksek başarı oranına sahip bir tedavi yöntemidir. Hastalar ilk anda ameliyat olarak ifade edildiği için çekinse de kısa süren operasyon sonrası hızla rutin yaşantılarına dönmektedir.

Excimer Lazer Ameliyatı Sonrası gerçekleşen süreci;

 • Uygulama tamamlandığında gözleriniz kapatılmayacaktır.
 • Tedavi sonrası gözünüzü kaşımaktan, ovalamaktan ve bastırmaktan kaçının.
 • Göz Tedavi Merkezimizde beklemenize gerek kalmadan hemen evinize dönebilirsiniz.
 • Tedavi sonrası 2 ila 3 saat dinlenmeniz faydalı olacaktır..
 • Excimer Lazer Tedavisi Lasik ya da Femto Lasik yöntemi ile yapıldıysa sonraki gün günlük yaşantınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
 • Operasyon sırasında Prk ve Tprk yöntemleri kullanıldıysa ilk 2 ila 3 gün gözünüzde batma hissi oluşabilir. Bu nedenle sosyal yaşantınıza dönme süreniz birkaç gün sarkabilir.
 • İlk günlerde dışarı çıkarken koruyucu güneş gözlüğü kullanmanız ışık hassasiyeti yaşamanıza engel olacaktır.
 • Uzman Göz Doktorunuz tarafından yazılan damlaları belirlenen periyotlarla ve miktarda kullanmanız gerekmektedir.

şeklinde belirtebiliriz.

Excimer Lazer Yöntemleri

Excimer Lazer tedavisi sırasında hastanın korneasını düzeltmek için gerekli olan stroma tabakasına erişim süreci farklı tekniklerle yapıldığı için Excimer Lazer Tedavisi çeşitli yöntemlerle yapılabilir hale gelmiştir.

Excimer Lazer Ameliyatı sırasında lazer ışınları hem korneada oluşturulan kapakçıkların altına hem de korneada hiçbir kesi işlemi yapılmadan sadece kornea üstüne yapılabilmektedir.

Günümüzde en sık kullanılan Excimer Lazer Tedavisi yöntemleri arasında;

 • Lasik
 • İlasik
 • Prk
 • No Touch Lazer
 • Femtosaniye

gösterilebilir.

Uzman Göz Doktoru tarafından yapılan muayene sonucunda hasta ile de istişare edilerek kendisi için en uygun Excimer Lazer Tedavisi yöntemi belirlenmektedir.

Excimer Lazer Lasik Yöntemi 

Excimer Lazer Lasik Yöntemi insanların gözlerinde farklı nedenlerle oluşan kırılma bozukluklarının tedavisinde en sık tercih edilen yöntem olarak bilinmektedir.

Lazer Destekli Kornea Tıraşlama olarak ifade edilen bu yöntemde kornea yüzeyinde özel bir kesi aleti kullanılarak oluşturulan flep altından Excimer Lazer kullanılarak kornea hastanın ihtiyacına göre yeniden şekillendirilir.

Lasik Ameliyatı olarak da ifade edilen bu yöntemin uygulanabilmesi için;

 • Hastanın 18 yaşından büyük olması,
 • Kornea kalınlığının yeterli seviyede olması,
 • Katarakt veya keratokonus gibi rahatsızlıklarının bulunmaması,
 • Hastanın göz kusurlarının derecelerinin son 1 sene içerisinde 0,25 dereceden daha fazla değişmemesi,
 • Kişinin göz numaralarının ideal aralıklarda bulunması,

şartları aranmaktadır.

Excimer Lazer No Touch Yöntemi

No Touch Lazer olarak ifade edilen Excimer Lazer Yöntemi hastanın gözüne herhangi bir temas olmadan özel cihazlar kullanılarak yapılan tedavi tekniğidir. Uzman Göz Doktoru tarafından yapılan detaylı muayene sonucunda göz yapısı uygun olarak belirlenen hastalara No Touch Lazer uygulaması yapılmaktadır.

Excimer Lazer No Touch yöntemi özellikle;

 • Operasyon sırasında gözüne temas edilmesini istemeyen,
 • Kornea yapısı ince olan yani kornea kalınlığı 500 mikronun altında olan,
 • İlerlemesi durmuş keratokonus hastalığı bulunan,

kişilerde çok daha sık tercih edilmektedir.

No Touch Lazer yönteminde kornea dokusu diğer tekniklerdeki gibi alkolle gevşetilip soyulmak yerine Excimer Lazer ile buharlaştırılır. Ardından göz kusurlarını giderecek şekilde korneaya gerekli müdahaleler yapılarak işlem tamamlanır.

 

Excimer Lazer Sonrası İyileşme Süreci

Excimer Lazer Sonrası ilk 4 ila 5 saatlik süreçte hasta gözlerinde yanma, sulanma ve bulanık görme gibi durumlar hissedebilir. Bu durum Uzman Göz Doktoru tarafından verilen ilaç ve damlaların düzenli kullanımı ile hızla geçmektedir.

Özellikle bazı damlalar 1 ila 2 saat aralıklarla kullanılan ve iyileşme sürecini hızlandıracak içeriğe sahip ürünlerdir. Bu damlaların kullanımına özen gösterilmesi ve doktorun diğer uyarılarına dikkat edilmesi ile birlikte kişi yapılacak doktor kontrolü sonrası günlük yaşantısına kaldığı yerden devam edebilir.

Excimer Lazer Kimlere Uygulanmaz

İnsanlar yaşadıkları göz kusurları nedeniyle gözlük veya lens kullanmak zorunda kalmaktadır. Uzun süre kullanım sonrası gözlük veya lens takmaktan kurtulmak isteyen kişiler Göz Tedavisi Merkezlerine ulaşmaktadır.

Urartu Göz Merkezi olarak bu niyetle bize ulaşan hastalarımızın muayenesini tamamladıktan sonra Excimer Lazer Tedavisi olup olamayacakları konusunda kendilerine bilgi vermekteyiz.

Excimer Lazer olmaya engel durumu bulunan hastalar arasında;

 • 18 yaşının altında veya 60 yaşının üstünde olan bireyler,
 • Doğumsal kornea problemi olan kişiler,
 • Gözlük derecesi ilerlemeye devam eden hastalar,
 • Katarakt - üveit - glokom veya retina hastalığı bulunan bireyler,
 • Kontrol altına alınmamış sistemik hastalıkları olan kişiler,
 • Gebelik veya emzirme döneminde bulunan anneler,
 • Tedaviyle ilgili gerçekçi beklentiler içerisinde olmayan hastalar,
 • Göz numarası Excimer Lazer uygulaması için oldukça yüksek olan kişiler,

gösterilebilir.

Excimer Lazer Sonrası Bulanık Görme

Excimer Lazer tedavisi sonrası hastalar ortalama 1 haftalık süreçte bulanık görme problemi yaşayabilir. İyileşme sürecinin bir parçası olarak görülebilecek bu durum bu süreç içerisinde kendiliğinden geçmektedir.

Excimer Lazer Sonrası Bulanık Görme durumu ile ilgili Uzman Göz Doktorlarımız her an sizinle irtibatta olmakta ve süreci yakından takip etmektedir. İyileşme için gerekli damlaları nasıl kullanmanız gerektiği size anlatılmakta ve durumunuz izlenmektedir. Bu süre sonunda hasta net bir görüşe sahip olmaktadır.

 

Excimer Lazer Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Excimer Lazer her ne kadar modern teknolojinin tüm imkanları kullanılarak yapılan bir operasyon olsa dahi tedavinin başarısı ve hastanın sağlığı için uygulama sonrası dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Excimer Lazer Tedavisi sonrası hastaların işlemleri gerçekleştiren Uzman Göz Doktoru tarafından kendisine iletilen tüm durumlara özen göstermesi çok önemlidir. Uzman Doktor kişiye ve tedavi sırasında kullanılan yönteme göre hastaya birçok farklı bilgi vermektedir.

Excimer Lazer Ameliyatı Sonrası dikkat edilmesi gereken hususları;

 • Tedavi sonrası vakaların genelinde ilk hafta, ilk ay ve üçüncü ay tamamlandığında doktor kontrolleri gerçekleştirilir. Hasta bu kontrolleri aksatmamalı, aklına takılan bir durumda doktoruna ulaşıp bilgi almalıdır.
 • Uygulama sonrası doktor tarafından reçete edilen damlalar belirtilen sıklıkta ve miktarda aksatılmadan kullanmalıdır.
 • Damlaların ve ilaçların düzenli kullanımı Excimer Lazer sonrası hastanın yaşayabileceği ağrı, enfeksiyon, hassasiyet veya geçici göz kuruluğun önüne geçmektedir.
 • Tedavi sonrası hastanın mümkün oldukça gözlerini ovuşturmaktan kaçınması ve kaşımaması gerekir.
 • Uygulama sonrası hasta ortalama 2 ila 5 gün gözlerini yıkamamalıdır.
 • Bu süre sonunda hasta gözlerini kapalı tutarak yüzünü yıkayabilir, dikkatli bir şekilde ve gözüne şampuan kaçırmadan banyo yapabilir.
 • Tedavi sonrası ilk ay boyunca enfeksiyon oluşumuna neden olabilecek havuz, deniz, sauna, hamam gibi aktivitelerden uzak durulmalıdır.
 • Yine ilk ay tamamlanmadan makyaj yapılmaması herhangi bir iltihap riskinin önüne geçilmesi için çok önemlidir.
 • Excimer Lazer Tedavisi sonrası hastanın ilk 3 ay boyunca darbe alma riski bulunan sporlar yapmaması gerekir.

şeklinde belirtebiliriz.

Excimer Lazer Güvenli Mi ? 

Excimer Lazer gözlerinde kırma bozuklukları bulunan kişilere uzun yıllardır yapılan göz tedavisi yöntemidir. Yüksek başarı oranına sahip bir tedavi olan Excimer Lazer miyop, hipermetrop veya astigmat problemi bulunan ve tedaviye uygun görülen hastalara uygulanmaktadır.

Halk arasında Gözlükten Kurtulma Ameliyatı olarak da bilinen Excimer Lazer Uzman Göz Doktoru tarafından klinik şartlarında yapılması halinde güvenli, konforlu ve etkili bir tedavi yöntemidir. Modern teknoloji ürünü cihazlar ve alanında Uzman Göz Doktorları tarafından yapılması halinde herhangi bir risk taşımamaktadır.

Excimer Lazer Fiyatları

Farklı nedenlerle yaşadıkları göz kusurları sonucunda gözlük veya lens kullanmak zorunda kalan ve bu rahatsızlıktan kurtulmak için Göz Tedavi Merkezimize ulaşan kişilerden en sık duyduğumuz soru Excimer Lazer Fiyatları ne kadar olmaktadır.

Öncelikle sağlık alanında yapılan uygulamalarda kişi muayene edilmeden bir fiyat belirtmenin doğru olmayacağını söyleyerek kişiyi merkezimize davet etmekteyiz. Uzman Göz Doktorumuz tarafından yapılacak muayene sonucunda tedavi sürecinin nasıl olacağı ve ücreti hastaya net olarak belirtilebilir.

Excimer Lazer Fiyatları 2023 yılında değişime neden olan durumlar arasında;

 • Kişinin genetik yapısı ve yaşı,
 • Hastanın yaşadığı göz kırma kusuru çeşidi ve seviyesi,
 • Kişiye uygulanacak Excimer Lazer tekniği,
 • Tedaviyi gerçekleştirecek göz doktoru ve merkezin tecrübesi,

gösterilebilir.

Sizde gözlük veya lens kullanmaktan sıkıldıysanız, hayal ettiğiniz konfora ve sağlığınıza güvenli, hızlı ve başarılı bir tedavi süreciyle ulaşmak için Hemen Bizi Arayın...

 

 Excimer Lazer
Urartu Göz Merkezi