Fibromiyalji

Fibromiyalji, vücudunuzun farklı yerlerinde ağrı ile ilişkili uzun süreli (kronik) bir durumdur. Ayrıca uyumakta zorluk çekebilir, kendinizi yorgun hissedebilir ve hafızanızla ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz.
Fibromiyaljinin tedavisi yoktur, ancak durumu yönetmenin ve semptomlarınızı hafifletmenin birçok yolu vardır.
 

Fibromiyaljinin nedenleri

 
Bazı insanların neden fibromiyalji geliştirdiği tam olarak net değil, ancak riskinizi artırıyor gibi görünen bazı faktörler var.
Fibromiyalji ailelerde akar. Akrabalarınızdan birinde fibromiyalji varsa, hayatınızın bir döneminde fibromiyaljiye yakalanma olasılığınız daha yüksektir. İrritabl bağırsak sendromu (IBS) ve temporomandibular eklem bozukluğu gibi diğer kronik ağrı bozukluklarıyla da bağlantılıdır . Bu nedenle, siz veya ailenizden biri bu koşullardan birine sahipse, fibromiyaljiye yakalanma olasılığınız daha yüksek olabilir.
Bazı şeylerin fibromiyalji semptomlarını tetikleyebileceği düşünülmektedir. Bunlar, araba kazası, büyük bir ameliyat geçirme veya enfeksiyon geçirme gibi travmatik olayları içerebilir.
Uyku sorunları da fibromiyalji semptomlarının tetiklenmesinde rol oynayabilir. Uyku eksikliği, ağrıyı kontrol eden sinir yollarını etkileyerek semptomlarınızı daha da kötüleştirebilir.
 

Fibromiyalji belirtileri

 
Fibromiyaljinin ana semptomları şunları içerir:
 • vücudunuzda yaygın ağrı, genellikle boynunuzu ve omuzlarınızı veya belinizi etkiler
 • dokunmaya, ışığa, seslere veya kokulara karşı aşırı duyarlılık - hafif bir dokunuş bile acı verici görünebilir
 • özellikle uyandığınızda sert hissetmek - hareket ettiğinizde daha da kötüleşebilir
 • çok yorgun ve enerjisiz hissetmek
 • kötü uyumak ve tazelenmemiş olarak uyanmak
 • hafızanızla veya net düşünmenizle ilgili sorunlar (bazen 'lifli sis' olarak adlandırılır)
 • ruh halinizdeki değişiklikler
 • iğneler veya karıncalanma duyguları almak
 • baş ağrısı
Bu belirtiler soğuk havalarda veya kendinizi stresli hissediyorsanız daha da kötüleşebilir. Bu semptomları düzenli olarak alıyorsanız, tavsiye için doktorunuza başvurun.
 
Diğer sağlık durumları fibromiyalji ile ilişkilendirilebilir. Bunlar şunları içerir:
 • İrritabl bağırsak sendromu (IBS)
 • Kaygı ve depresyon
 • Çok işemek istemenize neden olabilecek sinirli bir mesane
 • Huzursuz bacak sendromu
 • Adet öncesi sendromu (PMS)
 • Raynaud fenomeni
 
Fibromiyalji teşhisi konan her üç kişiden yaklaşık birinde depresyon belirtileri var. Ağrıyı veya uyku eksikliğini yönetmekte zorlanıyorsanız, bu kendinizi depresif hissetmenize neden olabilir. Fibromiyalji ve depresyonun aynı şekilde, beyninizdeki kimyasal değişiklikler yoluyla ortaya çıkması da mümkündür.
 

Fibromiyalji teşhisi

 
Size semptomlarınız, genel sağlığınız ve tıbbi ve aile geçmişiniz hakkında sorular soracaklar. Ağrınızın tam olarak nerede olduğunu kontrol etmek için vücudunuzun farklı bölgelerinden geçebilirler. GP'niz ayrıca yorgunluk, uyku sorunları ve hafıza sorunları gibi diğer semptomların ne kadar şiddetli olduğunu da sorabilir. Vücudun etkilenen bölümleri ne kadar çoksa ve belirtileriniz ne kadar şiddetliyse, fibromiyaljiye sahip olma olasılığınız o kadar yüksektir.
 
Doktorunuz ayrıca ağrınıza neden olabilecek diğer durumların belirtilerini kontrol etmek için sizi muayene edecektir.
Belirli bir fibromiyalji testi yoktur. Ancak doktorunuz fibromiyaljiye benzer semptomlara sahip diğer durumları ekarte etmek için bazı kan testleri yapabilir.
 • Genellikle bir ağrı kliniğinde bulunan bir ağrı uzmanı.
 • Fizyoterapist veya MSK doktoru gibi bir kas-iskelet (MSK) uzmanı (kasları ve eklemleri etkileyen durumların tedavisinde uzmanlaşmış sağlık uzmanları).
 • Bir romatolog (kasları ve eklemleri etkileyen durumları belirleme ve tedavi etme konusunda uzmanlaşmış bir doktor).
 • Bir psikolog (ruh sağlığı ve psikolojik tedaviler konusunda uzmanlaşmış bir doktor).
 

Fibromiyalji tedavisi

 
Fibromiyaljinin tedavisi yoktur, ancak semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilecek tedaviler ve yapabileceğiniz şeyler vardır. Genellikle birkaç sağlık uzmanı bakımınıza dahil olur ve tedaviniz farklı terapilerin bir kombinasyonunu içerir. Durumunuzu daha iyi anladıkça, sizin için en iyi tedavileri bulmak üzere doktorlarınız ve terapistlerinizle birlikte çalışabilirsiniz.
 

Fibromiyalji Egzersiz yapmak

 
Düzenli egzersizle aktif kalmak, fibromiyaljisi olan kişiler için gerçekten yararlı olabilir. Ağrıyı ve sertliği hafifletmeye, gücünüzü artırmaya ve hareket etme kolaylığınızı geliştirmeye yardımcı olabilir. Genel refahı da iyileştirebilir.
 
Aşağıdaki türleri içeren her gün biraz egzersiz yapmayı hedefleyin .
 
 • Aerobik egzersiz – daha sert ve daha hızlı nefes almanızı sağlayan aktivite.
 • Direnç (güçlendirme) egzersizi – kasları güçlendirmek ve eklemleri korumak için.
 • Germe egzersizleri - esnekliği artırmak için.
 
Doktorunuz veya fizyoterapistiniz size fibromiyalji egzersizleri ve nasıl güvenli ve etkili egzersiz yapılacağı konusunda tavsiyelerde bulunabilir. Sizin için bir egzersiz programı önerebilirler. Her gün aktif olarak geçirdiğiniz zamanı yavaş yavaş artırarak yavaş yavaş başlamak genellikle en iyisidir. Yürüme veya su bazlı egzersizler, başlamak için iyi egzersiz biçimleridir. Sabırlı olun - ilk başta ağrınızın ve yorgunluğunuzun daha da kötüleştiğini fark edebilirsiniz, ancak iyileşmeleri gerekir.
 
Yoga ve t'ai chi gibi egzersiz ve rahatlamayı birleştiren diğer aktiviteler de fibromiyaljinin bazı semptomlarına yardımcı olabilir.
Konuşma terapileri
 
Doktorunuz bilişsel davranışçı terapi (CBT) adı verilen bir konuşma terapisi önerebilir . Olumsuz düşüncelere, duygulara ve davranışlara ve acıyı nasıl yönettiğinize meydan okumanıza yardımcı olur. Bir BDT terapisti görebilir veya tedaviye çevrimiçi olarak erişebilirsiniz.
 

Fibromiyalji Tamamlayıcı tedaviler

 
Doktorunuz, bunun semptomlarınıza yardımcı olup olmadığını görmek için bir akupunktur kürü denemenizi önerebilir. Akupunktur, ağrıyı hafifletmek için vücudunuzun belirli bölgelerine yerleştirilen ince iğnelerin kullanılmasını içerir. Terapi konusunda uygun eğitimi almış bir sağlık profesyoneli tarafından verilmelidir.
Transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS) makineleri veya ultrason gibi fibromiyalji için diğer tedavilerin kullanımını destekleyecek yeterli kanıt yoktur.
 

Fibromiyalji İlaçlar

 
Doktorlar genellikle fibromiyalji için ilaç önermeden önce diğer tedavilere odaklanmayı önerecektir. Bu, fibromiyalji semptomlarını uzun vadede yönetmek ve ilaçlara bağımlılıktan kaçınmak için daha iyi görünüyor. Ancak belirtilerinizi yönetmek için başka seçenekler denediyseniz, doktorunuz size bir antidepresan tedavisi önerebilir . Antidepresanlar, depresyonunuz olmasa bile genellikle uyku sorunlarına ve ağrıya yardımcı olmak için kullanılır.
 
Steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID'ler), parasetamol, opioidler ve epilepsi ilaçları dahil olmak üzere diğer ilaç türleri daha önce fibromiyalji tedavisinde kullanılmıştır. Halihazırda fibromiyalji için bu ilaçlardan birini alıyorsanız, doktorunuz bu ilaçlara devam edip etmemeniz konusunda sizinle konuşabilir.
 

Fibromiyalji ile yaşamak

 
Acı çekerken ve kendinizi yorgun hissederken pozitif kalmak zor olabilir. Uzun süreli ağrıya sahip olmak kendinizi izole hissetmenize ve ruh halinizi düşürmenize neden olabilir. Arkadaşlarınız ve ailenizle bağlantıda kalmak yardımcı olabilir. Bir destek grubuna katılmayı da düşünebilirsiniz. GP muayenehanenize sizin için yerel bir yer bilip bilmediklerini sorun veya aşağıda 'Diğer yardımcı web siteleri' altında listelenen kuruluşları kontrol edin.
Ağrınız veya yorgunluğunuz nedeniyle işi zorlayıcı buluyorsanız, seçeneklerinizi tartışmak için işvereninizle konuşun. Çalışmak, fiziksel yeteneklerinizi, özgüveninizi, güveninizi ve sosyal ilişkilerinizi sürdürmek gibi birçok nedenden dolayı iyi bir şey olabilir. Çalışmaya devam etmenizi sağlayacak bazı değişiklikler yapıp yapamayacağınızı araştırmaya değer. İş yerinize bazı uyarlamalar yapmanız mümkün olabilir. Veya esnek saatlerde çalışabilir veya yorgunlukla başa çıkmak için ek dinlenme molaları verebilirsiniz. Bir iş sağlığı danışmanı veya terapisti bu konuda size yardımcı olabilir.
Çalışmıyorsanız, yeni bir hobi edinmek gibi hayatınıza başka şeyler katmak iyi bir fikirdir. Bu, durumunuzun acısından dikkatinizi dağıtabilir ve aktif kalmanıza ve sosyal yaşamınızı genişletmenize yardımcı olabilir.

 Fibromiyalji
Urartu Göz Merkezi