Şakak Dolgusu

Dış görünüş ilk izlenimi yaratır ve aynı zamanda özgüveni etkileyen önemli bir faktördür. Özellikle yüz, kişinin kişiliğini ve gençliğini yansıtan vücudun en önemli parçası olarak tanımlanır. Uzmanlarımızdan biri tarafından kaleme alınan bu makalede, gençleşme ve canlanma sürecinde giderek daha popüler hale gelen bir kozmetik tedavi olan şakak dolgusu hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Şakaklar yüzün önemli bir bölümünü oluşturur. Gözlerin hemen yanında, saç çizgisi ile çene arasında kalan bölge şakak olarak adlandırılır. Bu bölgedeki cilt incedir ve yaşla birlikte hacmi azalır.

Şakak dolguları, genç ve taze bir görünümü geri kazandırmak için uygulanan kozmetik bir tedavidir. İncelen, çöken ve hacim kaybeden şakak bölgesine dolgu maddeleri enjekte edilerek gençleştirme sağlanır. Hyaluronik asit gibi biyolojik olarak parçalanabilen aktif bileşenler kullanılır ve vücutta güvenli bir şekilde parçalanır.

Temporal dolgular yüzün belirli bölgelerindeki (şakaklar) hacim kaybını geri kazandırır. Bu prosedür, tüm yüzün simetrisini ve genç görünümünü korumak için önemlidir. Hacim kaybı yüzün doğal gençliğini kaybetmesine ve yorgun görünmesine neden olabilir.

Şakak dolgusu, lokal anestezi altında gerçekleştirilen güvenli, rahat ve ağrısız bir işlemdir. İşlem sırasında doktor özel bir iğne ve kanül kullanarak şakaklara dolgu maddesi enjekte eder. Dolgu maddesi cilt altındaki boşlukları doldurarak hacmi geri kazandırır. Böylece daha genç, daha dolgun bir yüz elde edilir.

Şakak dolgusunun tamamlanması 30 ila 60 dakika arasında sürer. Bu süre hastanın ihtiyaçlarına ve uygulamanın genişliğine bağlı olarak değişebilir. Dolgunun tam olarak yerleşmesi ve %100 sonuç elde edilmesi birkaç hafta sürebilir. İlk birkaç gün hafif şişlik ve morluk oluşabilir, ancak bu belirtiler bir hafta içinde kendiliğinden kaybolacaktır.

Tapınak dolgularının kalıcılığı, tedavi sırasında kullanılan dolguya ve kişinin metabolizma hızına bağlıdır. Bu tedavide en sık kullanılan etken madde olan hyaluronik asit dolguları 9 ila 18 ay arasında kalıcılık gösterir. Bu tedavi ile elde edilen optimal sonuçları korumak için prosedürün düzenli olarak tekrarlanması tavsiye edilir.

Şakak Dolgusu ve Temporal dolgular nedir?

Şakaklar ve temporal bölgeler başın her iki yanında, elmacık kemiklerinin üzerinde ve kaşların bitiminde yer alır. Yaşa bağlı olarak cilt elastikiyetinin ve bağ dokusu kalitesinin kaybına bağlı olarak şakak bölgesindeki yağ dokusunun kaybı sonrasında üst yüzün yanlarında ve alında şakak çöküklükleri daha belirgin hale gelir. Bu bölgedeki çöküntü alnın daha geniş görünmesine, kaşların ve göz kapaklarının sarkmasına ve deri sarkmasına bağlı olarak kaz ayağı çizgilerinin daha belirgin hale gelmesine neden olur. Bu bölgedeki hacim eksikliğini gidermek için yapılan hacimlendirme işlemi şakak dolgusu veya temporal dolgu olarak bilinir.

Şakak dolgusu ne işe yarar ve kimlere yapılır?

Birçok kişi yaşlanma sürecinde göz çevresi ve kaş düşüklüğüne odaklanırken, şakak çöküklükleri gözden kaçmaktadır. Göz çevresi kırışıklıkları için botoks veya göz altı ışık dolgusu gibi tedaviler yaşlanan üst yüz görünümünü düzeltmek için yeterli olmayabilir. Özellikle otuzlu yaşların sonlarından itibaren şakak bölgesindeki hacim kaybı, kişinin yüz uyumunu daha da kötüleştirebilir. Temporal dolgu ile gamzeler daha düz ve yumuşak hale gelir. Bu da genç, sağlıklı bir görünüm ve yüz uyumu ile sonuçlanır. Bu işlem şakak bölgesinde hacim azalması olan kişiler için önerilir.

Şakak dolgusu nasıl yapılır?

Şakak kemiği dolgusu işleminden önce şakak kemiğinin dolgusu fotoğraflanarak gerekli hacim hesaplanır. İşlemden önce şakak bölgesini uyuşturmak için lokal anestezik krem sürülür, böylece hasta ağrı hissetmez. Temporal bölge uyuşturulduktan sonra temporal kemik dolgusu yapılır.

Şakak bölgesine şakak kemiği dolgusu yapıldığında ağrı beklenir mi?

Şakak bölgesinin anatomisi, büyük kan damarlarının ve farklı bağ dokusu zar katmanlarının bulunduğu bir alandır. Temporal dolgular bu anatomik yapıya aşina uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Temporal dolgu sonrası genellikle ağrı olmaz. Şiddetli ağrı olması durumunda damar içi enjeksiyondan şüphelenilmeli ve derhal önlem alınmalıdır.

Temporal dolgunun yan etkileri nelerdir?

Şakak dolgusu yapılan kişilerde ciddi yan etkiler beklenmez. Ödem şakak dolgusunun en sık görülen yan etkisidir ancak 2-3 gün içinde azalarak kendiliğinden kaybolur. Şakak dolgusu sonrası ağrı ve uyuşukluk da çok nadir olmakla birlikte ameliyattan ortalama 2-3 gün sonra kendiliğinden kaybolur. Dolgu sonrası şakak bölgesinde oluşan ağrılar ilaç kullanımına gerek kalmadan kendiliğinden düzelir.

Şakak dolgularının fiyatını ne belirler?

Geçici dolgu fiyatı, işlemin yapıldığı şehre, kullanılan dolgunun kalitesine ve miktarına göre değişir. Şakak dolgusu Van fiyatları kliniğin ve uygulamayı yapan kişinin bu alandaki uzmanlığına bağlı olarak değişmektedir. Şakak dolgusu fiyat bilgisi ve rezervasyon talepleriniz için lütfen ………………. ile iletişime geçiniz.Şakak Dolgusu
Urartu Göz Merkezi