Siğil Tedavisi

HPV'nin (insan papilloma virüsü) neden olduğu siğiller bulaşıcı lezyonlardır. Kişiden kişiye temas yoluyla havuz saunaları ve yaygın olarak kullanılan eşyalar gibi ortak alanlardan geçerler. İnsan vücuduna yerleştikten ve uzun bir kuluçka dönemi (ortalama 1-6 ay) geçirdikten sonra, vücudun her yerinde, özellikle ten renginin sert şişmesi şeklinde ortaya çıkarlar.

Estetik açıdan insanları olumsuz etkileyen ve mutsuz eden siğiller ilaçlarla tedavi edilemeyebilir. Elektrokoter, Kriyoterapi ve radyo frekansı tedavisi bu noktada kullanılan en etkili yöntemlerdir. Bu tedaviler çok başarılı sonuçlar verir.

Siğillerin hem hastanın hem de hastanın çevresindeki kişilerin korunması için bir dermatolog tarafından göz ardı edilmemesi ve muayene edilmemesi önemlidir.

 

 

Siğil Nedir

Siğiller, mukoza zarlarında ve ciltte oluşan iyi huylu (iyi huylu) lezyonlardır. HPV adı verilen bir virüsün neden olduğu bu lezyonlar birçok alt türe ayrılır. Siğillerin insanlar arasında yayılması doğrudan veya dolaylı temas yoluyla gerçekleşir. Siğillerin kesilmesi doğrudan veya dolaylı temasla gerçekleşir. Cildin üst tabakası olan normal epitel bariyerinin hasar gördüğü bir durum siğillerin gelişmesine zemin hazırlayabilir.

 

Siğillerin tedavisinde karşılaşılan çeşitli zorluklar vardır, ancak bu lezyonlar genellikle birkaç yıl içinde kendiliğinden gerileme eğilimindedir. 100'den fazla alt tipe sahip HPV enfeksiyonu, 6, 11, 16, 18, 31 ve 35 alt tipten oluşan hastalıklarda kanser gelişimine yatkınlığa sahip olabilir. Özellikle genital bölgede ve immün yetmezlikli siğilleri olan kişilerde malign oluşumlara dönüşüm tespit edilir.

 

 

Siğil Nasıl Geçer

Çoğu siğil genellikle vücuda zararlı değildir ve tedavi edilmeden birkaç hafta veya ay sonra kendiliğinden kaybolur. Ancak kozmetik açıdan rahatsızlık veriyorlarsa veya cinsel organlarda görülüyorlarsa tedavi gereklidir. Aynı durum, yürürken ağrıya neden olan ayak tabanındaki siğiller için de geçerlidir. Aşağıdaki durumlarda bir doktora danışılması şiddetle tavsiye edilir

  • Siğil kanıyorsa veya iltihaplıysa
  • Atopik dermatit gibi diğer cilt rahatsızlıkları ile komplike ise
  • Göbek siğili olarak bilinen molluscum contagiosum tipi siğilleriniz varsa.

Bazı cilt kanseri türleri, yaşla birlikte ortaya çıkan seboreik siğillerle karıştırılabilir. Bu nedenle, bunun zararsız bir seboreik siğil olup olmadığından emin olmayan kişilerin, kötü huylu oluşumları ekarte etmek için bir tıp uzmanına danışmaları tavsiye edilir.

 

Siğillerin tedavisi için farklı yöntemler ve tedaviler vardır. Tercih edilen tedavi siğillerin türüne, boyutuna, sayısına ve konumuna bağlıdır. Salisilik asit solüsyonları içeren ilaçlar, kriyoterapi adı verilen dondurma yöntemi ve cerrahi prosedürler tedavi için yaygın olarak kullanılmaktadır. Tedaviden sonra HPV virüsü inaktif hale gelir ve bazı kişilerde siğiller tekrarlamaz. Bazı kişilerde ise bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak tekrarlayabilirler. Bu nedenle tedavi sonrası bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi önemli bir konudur.

 

 

Siğil Tedavisi Fiyatları

Siğillerin tedavi fiyatı belirlenirken boyut, alan ve tedavi yöntemi dahil olmak üzere bir dizi kriter dikkate alınır. Tedavi yöntemi bunlar arasında en büyük kalemdir. Fiyat bilgisi uzman ile yapılacak görüşme sırasında netleştirilecektir. Bunun dışında verilen rakamlar ortalama olarak kabul edilmelidir. Doktorlarımız bizim için en uygun yöntem ve araçları kullanarak sağlığınıza kavuşmanız için gerekli adımları atacaklardır.

Tedavi hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçin.Siğil Tedavisi
Urartu Göz Merkezi