Ben Aldırma Tedavisi

Benler doğuştan veya sonradan oluşabilir. Benler zararsız lezyonlardır ve çok çeşitli türleri vardır. Bazı türleri, cilt tümörleriyle karıştırılabildiğinden veya gelecekte cilt kanserine dönüşme riski taşıdığından, yetkin bir plastik cerrah tarafından teşhis edilmeleri gerekir. Benlerin kötü hastalıklara veya istenmeyen cilt kanserlerine dönüşmesini önlemek için ben aldırma işlemi yapılmalıdır. Benler hakkında bilinmesi gereken birkaç ipucu vardır. Bunları anlamanıza yardımcı olmak için, işte konuyla ilgili birkaç küçük ipucu. Aşağıdaki parametreler dikkate alınmalıdır: 0,5 cm'den büyük benler, düzensiz kenarlı benler, koyu ve açık renkli koyu benler, düzensiz sınırlar, son zamanlarda normalden daha büyük olma eğiliminde olan benler, daha fazla sayıda olan benler vb. Aşağıdaki parametreler dikkate alınmalıdır.

Genel olarak benler dört nedenden dolayı ortaya çıkar;

 1. Teşhis Amaçlıdır: Bu durumda ben çıkarılır ve mikroskop altında patolojik olarak incelenerek ne tür bir ben olduğu teşhis edilir;
 2. Tedavi Amaçlıdır: Bu yöntem, kötü benlerin veya kötüleşmeye eğilimli olduğu düşünülen benlerin alınmasıyla hem tedavi hem de teşhis amacıyla uygulanır.
 3. Konfor Amaçlıdır: Erkeklerde yüzün traşlı bölgesi veya gömlek yaka kemeri, kadınlarda ise sütyen bölgesi, kolye veya traşlı bölge gibi travmaya açık benlerin çıkarılmasıdır.
 4. Kozmetik Amaçlı ben aldırma: Yüz veya vücutta kozmetik kaygı taşıyan benlerin görsel amaçlı olarak çıkarılmasıdır.

Benler, lezyonun derinliğine bağlı olarak lokal anestezi altında dikişli veya dikişsiz olarak tedavi edilebilir ve ameliyathane ortamı gerektirmez. Dondurma veya yakma yoluyla tedavi edilen benler patoloji açısından değerlendirilemez ve yara izi açısından şekil bozucu olabilir. Bu nedenle bu tür lezyonları olan hastalar, en doğru yöntemin planlanabilmesi ve uygulanabilmesi için bu prosedürü uygulayan bir plastik cerrah tarafından görülmelidir.

 

Ben Nedir? Nasıl Oluşur?

Tıp dünyasında nevüs olarak da bilinen benler, bir kişinin cildinde doğumda veya yaşamın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkabilir. Benler vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir, bu da onları çirkinleştirir ve bazen çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle benler çeşitli yöntemlerle alınırken vücudun incelenmesi gerekir. Benlerin nedenleri şu şekilde tanımlanabilir

 • Melanosit adı verilen deri hücrelerinin popülasyon çoğalması,
 • Genetik köstebek oluşumu,
 • Yaşlanmaya bağlı olarak cilt yenilenmesinde zorluk
 • Kalıcı hormonal değişiklikler,
 • Aşırı güneşe maruz kalma,
 • Menopoz, hamilelik, kanser

Yukarıdaki faktörlere ek olarak, bireyin diyeti, ilaçları ve tedavileri de bir yan etki olarak ben oluşumuna neden olabilir.

 

Ben Aldırma Operasyonu

Doğuştan veya genetik olarak oluşan benlerin sayısı her insanın vücudunda farklılık gösterir. Aslında görünüm dışında hiçbir zararları yoktur. Bazı kişiler benleri hakkında endişe duyabilir. Bu yüzden ben aldırma tedavisine başvururlar. Benler herkeste görülen ortak bir durum olduğu için tedavi edilebilirler. Ben aldırma işlemi yapılmadan önce benin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunun anlaşılması gerekir. Bu nedenle benin alınması gerekip gerekmediğini teşhis etmek için alanında uzman bir doktora danışılmalıdır. Ben aldırma işlemi genellikle 10-15 dakika süren ve lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir. İlgili bölge uyuşturulur. İşlemden bir hafta sonra işlem yapılan bölgede bir kabuk oluşur. Antibiyotikli kremler kullanılarak yaranın iyileşmesi hızlandırılır. Bu süreçte ben zamanla küçülür ve daha az fark edilir hale gelerek ince bir çizgi halini alır.

Ben aldırma işleminde en önemli husus, benin kanser gelişme riski taşıyıp taşımadığıdır. Eğer kanser riski varsa benin alınmaması gerekir. Kanser riski yoksa ben yakılarak ya da buharlaştırılarak alınabilir. Ben aldırma işleminden sonra tedavinin seyri düzenli aralıklarla izlenmelidir. Unutulmaması gereken bir durumda işlemin bir uzman tarafından yapılmasında fayda vardır. Farkında olmadan yanlış prosedür satın almak yanlış sonuçlara yol açabilir. Böyle bir durumda hem birey hem de doktor zor durumda kalabilir.

 

 

Ben Aldırma Ameliyatı

Ben aldırma ameliyatı lokal anestezi altında yapılan cerrahi bir işlemdir. Ben aldırma ameliyatı prosedürü aşağıdaki gibidir:

 • İlk olarak, operasyon sırasında ağrı ve sıkıntıyı önlemek için hastaya lokal anestezi verilir. Anestezi için küçük bir iğne kullanılır ve bu iğne benin hem etrafına hem de altına uygulanır. Bu sayede hastanın rahat bir ameliyat deneyimi yaşaması sağlanır.
 • Anestezi etkisini gösterdikten sonra cerrahi bir kesi yapılır ve ben tamamen çıkarılır.
 • Ben ve deri altı yağ dokusu tamamen çıkarıldıktan sonra etkilenen bölge dikişlerle kapatılır.

Ben aldırma ameliyatı yaklaşık 25-30 dakika süren bir cerrahi işlemdir. Başarılı bir ben aldırma ameliyatı minimal bir yara izi bırakır. Bu yara izi genellikle benin boyutundan sadece birkaç milimetre daha büyüktür. Son olarak, benle ilgili şüpheli bir durum varsa patolojik inceleme yapılır.

 

 

Ben Aldırma Sonrası

Yaraya krem uygulaması ile işlem tamamlanır. Tedavi sonrası takip gerekmez. Hastalar sosyal ve profesyonel yaşamlarına hemen dönebilirler.

Birkaç saat sonra lokal anestezinin etkisi geçtiğinde hafif bir karıncalanma hissi duyulması normaldir. Bu ağrı ilk birkaç gün boyunca ortaya çıkar ve analjeziklerle kontrol altına alınabilir. Ancak pansumanların düzenli aralıklarla yapılmasında fayda vardır. İlk iki gün yaranın üzerine su dökülmemelidir. Yara izinin en aza indirilmesi için masaj yararlı olabilir. Güneş ışığından kaçınmak bir diğer önemli eylemdir.

Ben aldırma prosedürleri esas olarak yüzdeki benlerin alınması için uygulanır. Dudak üstü, yanaklar ve alın gibi yüzün açık bölgelerindeki benler ve benler dikkat çeker ve rahatsızlığa neden olabilir. Bu tür rahatsızlıkları gidermek ve estetik bir görünüm elde etmek isteyen kişiler ben aldırma ameliyatını tercih etmektedir.

 

 

Ben Aldırma Fiyatları

Ben aldırma fiyatları, ben aldırma işleminin yapıldığı yere, lekenin boyutuna ve konumuna ve klinikte uygulanan tedaviye bağlı olarak değişebilir. Örneğin, bir dermatoloji kliniğinde gerçekleştirilen basit bir ben aldırma prosedürü ile bir plastik cerrahi merkezinde gerçekleştirilen daha karmaşık bir prosedür arasında fiyat farkı olabilir.

Ben aldırmanın ortalama fiyatı;

 • Benleriniz nasıl çıkarılır,
 • Benin büyüklüğü,
 • Benlerin sayısı ve vücutta nerede bulundukları.
 • Doktorun beni hangi şehirde aldırdığı, doktorun deneyimi ve varsa kullanılan ekipman da ben aldırma fiyatını etkileyecektir.

Ben Aldırma Fiyatları İçin Bizimle İletişime Geçiniz.Ben Aldırma Tedavisi
Urartu Göz Merkezi