Boyun Fıtığı

Boyun Fıtığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Omurgamızda bulunan jel kıvamındaki disklerimiz zamanla ve belirli stresler (uygun olmayan biçimde ağır bir nesneyi kaldırmak gibi) nedeniyle şişebilir veya fıtıklaşabilir. Diskin dış kabuğu yırtıldığında fıtıklaşma meydana gelir ve diskin iç jelinin kabuktan dışarı doğru itilmesine neden olur. Bu fıtıklaşmış disk omuriliğe veya omurilik kanalından çıkan sinir köklerine temas ederek ağrıya neden olur.                                                                                                                                                                                                           

Boyun Fıtığı Nedir?

Omurga disklerimiz, annulus fibrosus olarak bilinen sert bir dış tabakadan ve nükleus pulposus olarak bilinen jel benzeri bir merkezden oluşur. Zamanla oluşan gerilimler veya disk dejenerasyonu nedeniyle, bu diskler dışarı doğru itilerek şişkin bir disk oluşturabilir. Daha ciddi olarak bazen annulus fibrosusda bir yırtık oluşabilir. Böylece diske bir basınç uygulandığından disk dışarı doğru kolayca taşabilmekte ve sinir köküne temas edebilmektedir. Bu değişimler boyundaki altı diskte meydana geldiğinde buna boyun fıtığı denir.                                                                                                                                    

Boyun Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Boyun fıtığı, boyun ağrısının en yaygın nedenlerindendir.

Disk bir sinir köküne baskı yapıyorsa;

 • Omuz veya kolda parmaklara doğru yayılan uyuşma veya karıncalanma, hissi
 • El veya kola kaslarından incelme ve/veya güçsüzlük,

Disk omuriliğe baskı yapıyorsa;

 • Yürümede bozulma,
 • Karıncalanma veya bacaklarınıza doğru yayılan uyuşma hissi,
 • El ve kollarımızda ince beceri kaybı,
 • Denge ve koordinasyon kaybı gibi şikayetler görülebilir.

Boyun Fıtığına Neden Olan Faktörler Nelerdir?

 

Gençlerde omurga disklerimizde çok fazla su bulunur. Oldukça yumuşaktırlar ve büyük şok emilimi sağlarlar. Yaşlandıkça su miktarı azalır. Artık diskler çok daha az esnektir, bu nedenle hareket ettiğinizde, büktüğünüzde veya döndüğünüzde diski yırtma / fıtıklaşma riskiniz çok daha yüksektir.

Ağrı yavaşça gelebileceğinden, fıtıklaşmış bir servikal diske neyin sebep olduğunu anlamak her zaman kolay değildir. İşte bazı tipik nedenler:

 • Yaş: Yukarıda belirtildiği gibi, yaşla birlikte omurga disklerimiz su kaybeder ve daha az esnek hale gelir ve yırtılmaya meyilli hale gelir. 30 ile 50 yaşları arasındaki kişilerde yaygın görülür.
 • Genler: Genede disklerde fıtıklaşma kabiliyeti genetik yatkınlık gösterir.
 • Hareket: Travma sırasında olduğu gibi ani, sarsıcı hareketler disklerde fıtıklaşmaya neden olabilir.
 • Ani zorlanma: Ağır bir yükü yanlış bir şekilde kaldırmak veya kaldırırken vücudunuzun üst kısmını bükmek diske zarar verebilir.

Boyun Fıtığında Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

 

Fıtıklaşmış diskler genellikle ameliyat dışı seçeneklerle tedavi edilebilir. Bu tedavi yöntemleri fıtık dokusunu küçültmez ancak ağrıya sebep olan bölgelerle ilgilenilir.

Dinlenme; Genel olarak herhangi bir boyun veya sırt yaralanması için ilk tedavi yöntemi birkaç gün dinlenmektir. İstrahat şişliği hafifletebilir ve boynunuzun iyileşmesi için zaman kazandırır. İlk bikaç gün hareket etmekten kaçınmak için gerekli olabilir, ancak devamında kaslarınızın ve eklemlerinizin sertleşmesini ve zayıflamasını önlemek için hareket etmeye başlamanız gerekecektir.                                                                                               İlaçlar; İlk etapta ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Ancak bunları 10 günden fazla kullanmamak gerek. Yine ağrı kesici yanında kas gevşeticiler kullanılabilir.  Fizik tedavi; Fizik tedavi sırtınızı destekleyen kasları güçlendirmeyi, omurga ve etkilenen sinirler üzerindeki baskının bir kısmını en aza indirmeyi amaçlar. Fizik tedavi, germe egzersizleri, aerobik egzersizler, yüzeyel ve derin ısıtıcılar, traksiyon ve elektriksel kas stimülasyonunu içerir.           

Enjeksiyonlar; Bel fıtığı tedavisinde enjeksiyon tedavisi önemli bir yer tutmaktadır. Bu tedaviler fıtık dokusuna yakın alanlara yapılır (kas ve tendon yapıları gibi). Ağrı için en etkili tedavi yöntemidir denilebilir. Bu şekilde yapılan başlıca enjeksiyon yöntemleri; Kuru iğneleme (İMS), PRP tedavisi, Ozon tedavisi, Proloterapi, Mezoterapi, Manuel terapi, Hacamat tedavisidir. Uzman hekimlerce yapıldığında yan etkisi yoktur ve başarı oranı çok yüksektir.                                                                                                                    

Ameliyat Ne Zaman Gereklidir?

 

Bel fıtıklarının çoğu ameliyat gerektirmez. Ancak istirahat ve diğer tedaviler ağrınızı 4-6 hafta içinde iyileştirmezse bir sonraki seçenek ameliyat olabilir. Elinizde ve kolunuzda kas güçsüzlüğü yaşıyorsanız ameliyat gerekebilir. Çünkü bu durum sinir kökünün kalıcı olarak hasar görebilecek kadar sıkıştırıldığı anlamına gelir.

Aşağıdaki durumlar sizde mevcutsa ameliyat iyi bir seçenek olacaktır:

 • Yukarıdaki tedavilerin tümü işe yaramadıysa,
 • Şikayetleriniz kötüye gidiyorsa,
 • Ayakta durmakta veya yürümekte güçlük çekiyorsanız,
 • Mesanenizin veya bağırsaklarınızın kontrolünü yapamıyorsanız.

Boyun Fıtığımı Tedavi Etmezsem Ne Olur?

 

Yukarıda anlattığımız gibi çoğu boyun fıtığı ameliyat gerektirmez. Çoğunlukla ağrıyı hafifletmek için gereken tek şey dinlenmek olabilir. Bununla birlikte ağrınız birkaç haftadan fazla sürerse, el ve kollarınızda karıncalanma, halsizlik ve bir miktar işlev kaybınız varsa çok vakit kaybetmeden ilgili uzman hekime başvurmanız gerekebilir.

Boyun Sağlığımı Korumak İçin Ne Yapmalıyım?

 

Boyun fıtığının çoğu kendiliğinden veya tedavi ile iyileşir. Ancak bu zamanla tekrar alevlenmeyecekleri anlamına gelmez.  Omurganızı korumak ve bu fıtıkların tekrarlamasını önlemek için daima dik oturmalı ve dik durmalısınız. Uzun bir süre ayakta durmanız gerekiyorsa, sırtınızdaki yükü azaltmak için bir ayağınızı bir tabure vs. şeyler üzerinde dinlendirin.

Kilo almaktan kaçının. Bu omurganıza binen yükü ve dolayısıyla diskin fıtıklaşma riskini azaltacaktır. Ağır bir şey kaldırdığınızda bunu doğru şekilde yapın. Cismi almak için dizlerinizden çömelin. Belden eğilmeyin. Çömelir pozisyondan aynı anda kalkıp dönmeyin.

 

 

 Boyun Fıtığı
Urartu Göz Merkezi