Keratokonus

Keratokonus, gözün şeffaf tabakası olan korneanın inceldiği ve keskinleştiği, ilerleyici miyopluk ve astigmatizmaya yol açan bir hastalıktır. Hastalar genellikle ergenlik döneminde başlayan hastalığın farkına ancak 20'li yaşlarında varırlar. Hastalık 20 ila 40 yaşları arasında ilerler ve 40'lı yaşlardan itibaren sakin bir döneme girer. Kornea gözün çok önemli bir parçasıdır. Işık göze kornea yoluyla girer. Kornea ışık ışınlarını kırar ve odaklayarak net bir şekilde görülmesini sağlar. Keratokonusta kornea bozulur ve görme bozukluğuna neden olur. Keratokonus ile araba kullanmak, bilgisayarda yazı yazmak, televizyon izlemek ve okumak gibi çeşitli aktiviteler zorlaşır.

 

Keratokonus Nedir

Keratokonus, korneanın şeklinin bozulduğu ve konik bir şekilde öne doğru çıkıntı yaptığı bir göz rahatsızlığıdır. Kornea, gözün en önündeki şeffaf kubbe şeklindeki tabakadır. Bu korneadaki değişiklikler göze giren ışığın görme alanında odak haline gelmesini engeller. Sonuç olarak, görme bulanıklaşır veya bozulur, bu da okuma veya araba kullanma gibi günlük işleri zorlaştırır. Keratokonus kalıcı körlüğe neden olan bir durum değildir ve çeşitli şekillerde tedavi edilebilir.

 

Keratokonus Nedenleri

Araştırmalar keratokonusun nedeninin kesin olarak bilinmediğini, ancak bazı durumlarda anne veya babadan kalıtsal olarak geçtiğini göstermiştir. Keratokonus konikusu olan yaklaşık her on kişiden birinin bu rahatsızlığa sahip bir ebeveyni vardır. Keratokonus genellikle onlu yaşların sonunda veya yirmili yaşların başında gelişir. Hastalıkla ilişkili görme bozukluğu yaklaşık 10-20 yıllık bir süre içinde giderek kötüleşir.

Düşük kaliteli kontakt lenslerin keratokonusun bir nedeni olabileceği öne sürülmüştür, ancak bu henüz kanıtlanmamıştır ve şüphelidir. Keratokonusa yatkın kişilerin korneası, gözün ovuşturulması gibi küçük travmalardan daha kolay zarar görür. Keratokonuslu kişilerin gözlerini ovuşturmamaya özen göstermeleri önemlidir. Çünkü gözü ovuşturmak ince kornea dokusuna zarar verebilir ve durumu daha da kötüleştirebilir. Gözleriniz alerjik nedenlerle kaşınıyorsa ve gözlerinizi ovuşturma ihtiyacı hissediyorsanız, göz doktorunuzla alerji azaltıcı ilaç kullanımı hakkında konuşmalısınız.

Keratokonuslu birçok hasta, hastalığa sahip olduklarının farkında değildir. Gözlenen en erken belirti, kolayca düzeltilemeyen ve görmenin giderek zayıfladığı hafif bir görme bulanıklığıdır.

 

Keratokonus Belirtileri

Keratokonusun belirtileri şunlardır:

 • Işıktan kaynaklanan parlama ve halo görüntüleri
 • Geceleri görme zorluğu
 • Göz tahrişi ve göz ağrısına bağlı baş ağrısı
 • Parlak ışığa karşı hassasiyet
 • Ani görme kaybı veya bulanık görme

 

Keratokonus Tedavisi

Keratokonus tedavisi tüm hastalar için aynı şekilde uygulanan standart bir tedavi değildir. Ancak, 10-15 yıl öncesine kıyasla, hastanelerimizde 'keratokonus hastaları için iyi haber' olan bir dizi tedavi geliştirilmiş ve uygulanmaktadır. Keratokonus için belirlenmiş bir tedavi yoktur.

 • Hastanın yaşı
 • Korneanın yapısı
 • Korneanın koyuluğu
 • Gözlüklerin gücü
 • Görme keskinliği seviyesi

 

Keratokonus konisi için tedavi seçenekleri ilerleme derecesine bağlıdır.

 

Keratokonus için tedavi seçenekleri şunları içerir.

 • Çapraz bağlama.
 • Keratokonus halkası
 • Dokunmasız lazer
 • PTK lazer
 • Hibrit lazer
 • Fakik GİL
 • Akıllı Lens
 • Kontakt lensler
 • Hibrit lensler
 • Kornea nakli

 

Keratokonus Tedavisi Nasıl Yapılır

Keratokonus tedavisi çok aşamalıdır. Erken teşhis tedavi için önemlidir, ancak tedavi seçenekleri erken ve ileri aşamalar arasında farklılık gösterebilir. Tedavinin ilk aşaması, hastaya tedavinin nasıl ilerleyeceğinin ve bu sırada ne yapması gerektiğinin açıklanmasını içerir. Bu şekilde risk faktörleri en aza indirilir. Hastanın gücüne bağlı olarak gözlük veya yumuşak kontakt lens reçete edilir.

 

Kolajen Çapraz Bağlama Tedavisi Nedir

Son yıllarda, kolajen çapraz bağlama tedavisi hastalığın ilerlemesini durdurmak veya yavaşlatmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Keratokonus hastalarında, kornea tabakasındaki kolajen lifleri arasındaki bağlar azalır ve zayıflar, bu da dokunun biyomekanik direncinin azalmasına neden olur.

Korneal kollajen çapraz bağlama tedavisi, korneal kollajen arasındaki kovalent bağları artırarak ve kollajen matrisinin biyomekanik gücünü güçlendirerek hastalığın ilerlemesini durdurmayı amaçlamaktadır.

Kornea kollajen lifleri arasındaki bağın artması korneanın direncini artırır. Bu tedavinin amacı kornea hastalığının ilerlemesini durdurmak, kırma kusurlarını azaltmak, görme kalitesini iyileştirmek ve kornea nakli (keratoplasti) ihtiyacını ortadan kaldırmaktır.

Bazı hastalar ayrıca kornea yapısının güçlendirilmesi ve kornea dikliğinin kısmen azaltılması nedeniyle görme keskinliğinde iyileşme yaşarlar.

 

Keranatural Nedir ? İşlem Ne Kadar Sürer

KeraNatural, kornea nakli için kullanılan tamamen biyolojik, yan etkisiz ve etkili bir yöntemdir. Eye Bank of America ile işbirliği içinde geliştirilen KeraNatural prosedüründe insan kornea parçaları kullanılmaktadır.

KeraNatural, bir lazer tarafından oluşturulan bir tünel aracılığıyla korneaya yerleştirilir. Operasyon yaklaşık beş dakika sürmektedir. Operasyon sırasında hasta genel anestezi altındadır. Göz, göz damlaları ile uyuşturulur.

Hasta hiçbir acı veya sıkıntı hissetmez ve ertesi gün sağlıklı, normal yaşamına döner. KeraNatural, keratokonus hastalarında zayıf kornea tabakalarını güçlendirir ve aynı zamanda korneanın kavisli şeklini değiştirir. Bu sayede miyopluk ve astigmatlık azalır ve görme iyileşir.

 

Keratokonus Hastalarına Kornea Nakli Gerekir mi

Kornea nakli, korneası çok ince olan ileri keratokonus hastalarında, korneasında lekeler olan hastalarda ve görmesi başka yollarla düzelmeyen ambliyopi hastalarında yapılır. Kornea naklinin ilk yöntemi penetran kornea naklidir ve nakil yapılacak korneanın tüm tabakasının çıkarılıp yerine donör korneanın yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir. Günümüzde korneanın sadece hastalıklı kısmının nakledilmesi mümkündür. Lamellar kornea nakli olarak bilinen bu prosedür, tüm tabaka ameliyatını takiben doku reddi olasılığını azaltır. Hastaların yaklaşık %10-20'sine kornea nakli yapılmaktadır. Bu hastalığın tedavisinde transplantasyon tatmin edicidir ve ilk on yılda %90'dan fazla başarı bildirilmiştir.

Sonuç olarak, hastalık genç insanları etkileyen ilerleyici bir durumdur. Günümüzün görüntüleme teknikleri erken tanıya izin vermekte ve uygun tedavi görme kaybını önleyebilmektedir.

 Keratokonus
Urartu Göz Merkezi