Kireçlenme (Osteoartrit)

Dizde kireçlenme nedir ?

Diz kireçlenmenin en yaygın görüldüğü eklemlerden biridir ve diz ağrısı yakınmalarıyla kendini gösterir. Diz ekleminde sertlik ve şişlik, diz hareketlerinde kısıtlılık, hareket sırasında dizde çıtırtı sesi, diz ekleminde veya bacaklarda şekil bozukluğu gibi belirtiler kireçlenmeyi işaret ediyor olabilir.
Diz kireçlenmesi, diz eklemindeki kıkırdak yapının zamanla yıpranması ve aşınması durumudur.

Diz Kireçlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Öncelikli belirtisi eklemlerde hissedilen ağrıdır. Bazı hastalarda hiç belirti göstermeden de ilerleyebilmektedir. Kireçlenme derecesi ilerledikçe hareket kısıtlılığı, merdiven inip çıkmada güçlük, topallama, bacaklarda eğrilik ve iltihaplı kireçlenme problemi yaşandığında ise şişlikler meydana gelmektedir.

Diz Kireçlenmesi Tedavisi 

Diz kireçlenmesinin tedavisi başlangıç aşamasında; ağızdan alınan ağrı kesiciler, kıkırdak destekleyici diye tabir edilen kollojen haplarla da başlanabilir. Gerektiğinde eklem içi enjeksiyonlar yapılır. Bunların içinde otolog serum (PRP – CGF ) , hyalüronik  asid var ve son zamanlarda yaygın bir şekilde uygulanan kök hücre uygulamaları vardır. Bilinenin aksine prp bir kök hücre uygulaması değildir. PRP, hastanın kendi kanının alınıp işlemden geçirildikten sonra, iyileştirici hücrelerin diz içine enjekte edilmesidir. 

Kök hücrede ise, hastanın göbek etrafındaki yağlardan bir miktar alındıktan sonra işlemden geçirerek kök hücre elde edilip hastaya enjekte edilmesidir.
Yine kireçlenme tedavisinde proloterapi yöntemide son yıllarda başarılı şekilde uygulanmaktadır.
Bir başka tedavi yöntemi ise diz ağrı duyusunu alan genikular sinirlerin rf ile yakılması işlemidir.

 Kireçlenme (Osteoartrit)
Urartu Göz Merkezi