Botoks

Botoks

Botoks, yüzdeki ifade çizgilerini azaltmak veya ortadan kaldırmak için uygulanan tıbbi bir kozmetik prosedürdür. Botoks, botulinum bakterisinden elde edilen protein içeren bir toksindir. Botoks, enjekte edilen kas grubundaki sinir iletimini geçici olarak bloke ederek kas hareketini kısıtlar. Bu da cilt kırışıklıklarının yumuşamasına veya kaybolmasına neden olur.

Etkinin süresi kişinin kas gücüne ve mimik kullanımına bağlı olarak biraz değişir, ancak genellikle 4 ila 6 ay sürer. Bu süre uzayabilir çünkü kaslar birbirini takip eden tedavilerle tam olarak kasılmaya başlamadan önce tekrar nötralize edilir.

Botoks uygulamasının amacı, yüzün tamamen donuk, sert ve ifadesiz görünmesi yerine genç ve canlı görünmesini sağlamaktır. Botoks uygulaması yaklaşık 15 dakika sürer ve görünmez iğne adı verilen bir uç kullanılarak gerçekleştirilir. İşlemden önce lokal anestezik bir krem uygulanır. Herhangi bir kesi ve ağrı yoktur. Görünmez iğne denilen çok ince bir uç kullanılarak uygulanırsa daha konforludur. Uygulama iş arasında bir öğle yemeği molasında yapılabilir. Tedaviden hemen sonra işinize dönebilirsiniz.

Botoks Uygulamaları

Yüz Botoksu, Botulinum toksini, kırışıklıkları azaltmak için kaşların ortasına, alına ve göz çevresine enjekte edilir.

Burun botoksu, düşük burun ucunu kaldırmak için burun tabanına uygulanır.

Smile Botoks ,  Gülümserken rahatsız edici olan diş etlerinin görünümünü azaltmak için yapılır. Ayrıca üst dudağı hafifçe dolgunlaştırır.

Çene botoksu, Kısa çene kaslarının yapısına bağlı olarak çeneyi daha belirgin hale getirmek için botulinum toksini uygulaması.

Boyun Botoksu, Gülümserken daha belirgin olan boyun kaslarının hareketini kısıtlamak için yapılan botulinum toksin enjeksiyonları.

Migren Botoksu, Migren hastalarında botulinum toksini doğru migren noktasına uygulanır. Hastalığı tedavi etmez ancak atakları hafifletir.

Terleme Botoksu, Koltuk altlarına, avuç içlerine ve ayak tabanlarına botulinum toksini uygulanır. Ter bezlerine ya da kişinin sağlığına zarar vermeyen ancak terlemeyi azaltan bir uygulamadır.

Botoks Güvenli mi ?

Botulinum toksin yani botoks işlemi güvenli bir şekilde kullanıldığında yüzdeki mimikler kaybolmaz. Hedefimiz  mimiklerin aşırı hareketini azaltmaktır, onları yok etmek değil.

 

Botoks Uygulması Acıtır Mı?

Prosedür iğne batması ağrısına (daha önce de belirtildiği gibi, bu çok ince uçlu özel bir Botoks iğnesidir) ve Botoks ilacı deri altından kas içine salınırken yanma hissine neden olabilir. Bu nedenle hastaya lokal anestezik kremler ve buz uygulanır. Bu kremlerin sürülmesi için uygun süre beklemek iğnenin deriden geçerken verdiği acıyı alır ancak ilaç enjekte edilirken oluşan yanma hissine bir etkisi yoktur. Kişisel bir görüş olmakla birlikte, aşırı soğuk buz uygulamasının kremlerden daha etkili bir yöntem olduğunu akılda tutmak önemlidir.

Botoks Kalıcılık Süresi

Botok İşleminden Yaklaşık 7 gün sonra, kas hareketinde kademeli bir sınırlama belirginleşmeye başlar ve bu etki yaklaşık üç ay sürer. Daha güçlü kaslar üç aydan sonra yavaş yavaş hareket etmeye başlarken, daha zayıf kaslar yaklaşık dört aydan itibaren minimum harekete sahip olur; altı aydan sonra etki önemli ölçüde azalır ve tekrar tekrar uygulanması gerekebilir. Ancak tedavi tekrarlandıkça dayanıklılığı da artar. Uzmanlar prosedürün üç aydan önce tekrarlanmamasını önermekle birlikte, botulinum toksin enjeksiyonlarının daha uzun aralıklarla düzenli olarak tekrarlanmasında bir sakınca olmadığını da belirtmektedir.

Botoks Etkisi Geçince Ne Yapılmalı ?

Botokstan elde ettiğiniz görünümü beğeniyorsanız ve bu genç görünümün kalıcı olmasını istiyorsanız, etkisi azalmaya başladığında veya artık etkili olmadığında Botoksu tekrarlatabilirsiniz. Botoksunuzu yenilemeden önce kırışıklıklarınızın tamamen geri dönmesini beklememeniz önerilir. Bu işlem cildiniz için daha sağlıklı bile olabilir. Tekrar tekrar Botoks yaptıran kişilerde Botoks uygulamasının kalıcılığının bir ila iki ay daha uzun sürdüğü de gözlemlenmiştir. Botoks nedeniyle belirli bir duruşta durmaya alışan kas uçlarının daha uzun süre o pozisyonda durmasıyla kırışıklıkların daha da az fark edilir hale gelmesidir.

Botoksun Yan Etkisi Olur mu?

Botoks işlemi anatomi ve fizyoloji bilgisi, uzmanlık ve deneyim gerektiren çok hassas bir işlemdir. Başka bir deyişle, iğne tutan herhangi bir el tarafından yapılabilecek bir işlem değildir ve aslında Botoks yanlış ellerde istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bunlar arasında ilacın yanlış kas gruplarına enjekte edilmesi nedeniyle göz kapaklarının düşmesi, aşırı ifadesiz (maskeli) yüzler ve dar gözler sayılabilir. Ancak neyse ki Botoks'un etkileri geçicidir, bu nedenle tüm yan etkiler kendiliğinden veya göz damlalarıyla düzelir.

En yaygın yan etkilerden biri enjeksiyon bölgesinde hafif morarmadır, ancak bu kalıcı değildir ve birkaç gün içinde tamamen kaybolur.Botoks
Urartu Göz Merkezi